لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

نتانیاهو: اسرائيل «با توافق یا بدون توافق» مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود


بنیامین نتانیاهو - آرشیو
بنیامین نتانیاهو - آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، روز سه شنبه ۵ اسفند، طی یک سخنرانی در آستانه جشن پوریم که روز پنجشنبه آغاز می‌شود، نسبت به اقدامات ایران و گروه‌های نیابتی‌اش علیه اسرائیل هشدار داد و گفت کشورش نمی‌گذارد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

بنا بر متن منتشر شده توسط سایت دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، وی گفت: «در آستانه پوریم، می خواهم به کسانی که به دنبال [گرفتن] جان ما هستند، یعنی ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در خاورمیانه، بگویم: ۲۵۰۰ سال پیش، یک پارسی شرور دیگر سعی کرده بود که مردم یهود را نابود کند و درست همان طور که او نتوانست، شما هم امروز شکست خواهید خورد.»

بنیامین نتانیاهو گفت: «ما اجازه نخواهیم داد که رژیم افراط‌گرا و تجاوزگرتان به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

وی افزود: «ما به سرزمین اسرائيل بازنگشته‌ایم که اجازه دهیم رژیم متوهم آیت‌الله‌ها به داستان احیای مردم یهود پایان دهد.»

نخست وزیر اسرائيل در سخنان هشدار آمیز خود گفت که آن کشور به هیچ توافقی با «رژیم افراطی نظیر [رژیم] شما» امید ندارد و «ما با توافق و یا بدون توافق هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهیم تا شما خود را با تسلیحات هسته‌ای مسلح نکنید.»

به گزارش روزنامه جروزالم پست، آقای نتانیاهو این سخنان را در مراسم یادبود نبرد «تل های» سال ۱۹۲۰ بیان کرد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که اسرائيل اختلاف خود با آمریکا بر سر ایران را فعلا «زیر رادار» و به دور از هیاهو رسیدگی می کند. رویترز این مطلب را به نقل از رادیوی ارتش اسرائیل گزارش کرد.

به گفته رادیو ارتش اسرائيل، دولت نتانیاهو تصمیم گرفته است که از جر و بحث علنی با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای بازگشت به برجام خودداری کند. اما به گفته رادیوی ارتش اسرائيل، چنین رویکردی ممکن است بر اساس تصمیمات دولت بایدن تغییر کند.

مقامات اسرائيل بارها مخالفت خود را با توافق هسته ای برجام و بازگشت آمریکا به آن اعلام کرده اند. اما موافقان برجام می گویند این توافق مانع دست یافتن ایران به سلاح هسته ای می شود.

XS
SM
MD
LG