لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۴

پس از چند هفته مداوا در بیمارستان، رهبر مخالفان روسیه حالا قادر است بدون استفاده از دستگاه نفس بکشد


تازه ترین پست اینستاگرامی رهبر مخالفان روسیه از بیمارستانی در آلمان
تازه ترین پست اینستاگرامی رهبر مخالفان روسیه از بیمارستانی در آلمان

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ پزشکان الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه، می‌گویند او قادر است بدون کمک دستگاه تنفس کند و برای مدت کوتاهی از تخت بیمارستانی‌اش بیرون بیاید.

دولت آلمان روز دوشنبه اعلام کرد آزمایشگاه‌ها در فرانسه و سوئد یافته‌های آزمایشگاه نظامی آلمان مبنی بر مسموم شدن ناوالنی با «نوویچوک»، یک سم فلج کننده اعصاب دوره شوروی سابق، را تائید کرده‌اند.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله، روز ۳۰ مرداد در روسیه مسموم و بستری شد و به اصرار دولت آلمان به این کشور منتقل شد.

پیشتر استیون بیگن، معاون وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه ۱۴ شهریور با سفیر روسیه در واشنگتن دیدار و درباره یافته‌های آلمان از جزئیات مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر اپوزویسیون روسیه، با استفاده از سم اعصاب نوویچوک ابراز نگرانی عمیق کرد.

روز سه‌شنبه، میشل باچله رئیس امور حقوق بشری سازمان ملل متحد نیز از روسیه خواست تا درباره «اسناد غیرقابل تردید» آلمان که می گوید، الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، با یک سم اعصاب محصول دوران اتحاد جماهیر شوروی مسموم شده است، تحقیقات کامل و مستقل انجام دهد و یا با چنین تحقیقاتی همکاری کند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت، آقای بیگن در این دیدار تاکید کرد استفاده روسیه از سلاح‌های شیمیایی نقض آشکار تعهدات این کشور تحت کنوانسیون منع استفاده از تسلیحات شیمیایی خواهد بود.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۳۰ مرداد گفته بود مسموم کردن احتمالی الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، بسیار نگران‌کننده است و می تواند بر روابط آمریکا و روسیه تاثیر بگذارد.

وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان در بیانیه‌ مشترکی خواستار پاسخگویی روسیه درباره حمله با ماده شیمیایی به رهبر مخالفان در روسیه شدند.

ناوالنی بعد از بهبود نسبی عکسی از خود در حساب اینستاگرام پست کرد.

همزمان، بعضی همفکران ناوالنی در روسیه در انتخابات منطقه ای در سراسر آن کشور به پیروزی هایی دست یافته اند.

XS
SM
MD
LG