لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

شورای امنیت ملی کاخ سفید: مسموم کردن رهبر مخالفان در روسیه «کاملا شرم‌آور» است


حامیان آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه عکسی از او در دست دارند. - آرشیو
حامیان آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه عکسی از او در دست دارند. - آرشیو

شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به تایید گزارش‌های مربوط به مسموم کردن رهبر مخالفان در روسیه آن را «کاملا شرم‌آور» خواند.

حساب توئیتری شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه ۱۳ شهریور به نقل از جان اولیوت نوشت: «ایالات متحده از شنیدن نتایج منتشرشده عمیقا نگران است. مسموم کردن آلکسی ناوالنی کاملا شرم‌آور است. روسیه پیش‌ از این هم از سم اعصاب شیمیایی نویچوک استفاده کرده است.»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما با متحدان‌مان و جامعه جهانی همکاری خواهیم کرد تا [مرتکبان این اقدام] در روسیه را، بر اساس شواهد و مدارک، پاسخگو کنیم، و منابع مالی آنها برای انجام فعالیت‌های بدخواهانه را محدود کنیم.»

وی افزود: «مردم روسیه حق دارند که دیدگاه خود را به صورت مسالمت‌آمیز و بدون ترس از مجازات - و قطعا [بدون ترس از حمله به آنها] با سموم شیمیایی - ابراز کنند.»

واکنش شورای امنیت ملی کاخ سفید به گزارشی است که روز چهارشنبه منتشر شد. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ضمن بیان این که آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه با سم اعصاب «نوویچوک» مسموم شده، گفت، کسانی قصد داشته‌اند از این طریق او را به سکوت وادارند.

آلکسی ناوالنی، ۴۴ ساله، پس از مسمومیت در روسیه به کما رفت و برای درمان به آلمان منتقل شد. او همچنان در کما است. تیم آلکسی ناوالنی می‌گوید که وی به دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مسموم شده است. کرملین این اتهام را رد کرده است.

یک سخنگوی دولت آلمان نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که آزمایش‌های انجام شده در یک آزمایشگاه نظامی ثابت کرده که آلکسی ناوالنی بی‌تردید با استفاده از سم اعصاب «نوویچوک» مسموم شده است.

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۳۰ مرداد گفته بود مسموم کردن احتمالی آلکسی ناوالنی، منتقد کرملین، بسیار نگران‌کننده است و می تواند بر روابط آمریکا و روسیه تاثیر بگذارد.

دی ماه گذشته، مقامات روسیه با یورش به دفتر آلکسی ناوالنی، او را به زور از دفترش بیرون بردند و برای مدتی بازداشت کردند.

ناوالنی و دستایارانش آن زمان گفتند هجوم به محل کار او که «بنیاد مبارزه با فساد» نام دارد، توسط نیروهای سرویس فدرال وابسته به نهاد قضایی کشور انجام شد و این هجوم با سرپیچی او از پاک کردن یک ویدیوی تحقیقاتی در ارتباط با اتهامات فساد مالی علیه دمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه، و یک تاجر میلیاردر به نام علی‌شیر عثمانف مرتبط بوده است.

XS
SM
MD
LG