لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۷

چهار روز بعد از هشدار آمریکا؛ سازمان ملل خواستار همکاری کامل مسکو در پرونده مسمومیت رهبر مخالفان روسیه شد


الکسی ناوالنی،۴۴ ساله در یکی از تجمع‌های علیه پوتین در مسکو. او پس از مسموم شدن در روسیه، برای درمان به آلمان منتقل شد.

چهار روز بعد از اینکه یک مقام ارشد دولت آمریکا خواستار «همکاری کامل» روسیه با تحقیقات جامعه بین‌المللی در مورد مسمومیت الکسی ناوالنی شد، رئیس امور حقوق بشری سازمان ملل متحد نیز از روسیه خواست در پرونده مسمومیت رهبر مخالفان روسیه همکاری کامل کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، میشل باچله روز سه شنبه ۱۸ شهریور از مسکو خواست تا درباره «اسناد غیرقابل تردید» آلمان که می گوید، الکساندر ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، با یک سم اعصاب محصول دوران اتحاد جماهیر شوروی مسموم شده است، تحقیقات کامل و مستقل انجام دهد و یا با چنین تحقیقاتی همکاری کند.

میشل باچله در بیانیه ای گفته است که «مقامات روسیه وظیفه دارند کاملا تحقیق کنند [تا مشخص شود که] چه کسی مسئول این جنایت است، جنایتی بسیار جدی که در خاک روسیه رخ داده است.»

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله، روز ۳۰ مرداد در روسیه مسموم و بستری شد و به اصرار دولت آلمان به این کشور منتقل شد. رهبر مخالفان روسیه به تازگی در بیمارستان برلین از وضعیت اغمای مصنوعی خارج شد.

پیشتر استیون بیگن، معاون وزیر خارجه ایالات متحده، روز جمعه ۱۴ شهریور با سفیر روسیه در واشنگتن دیدار و درباره یافته‌های آلمان از جزئیات مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر اپوزویسیون روسیه، با استفاده از سم اعصاب نوویچوک ابراز نگرانی عمیق کرد.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت، آقای بیگن در این دیدار تاکید کرد استفاده روسیه از سلاح‌های شیمیایی نقض آشکار تعهدات این کشور تحت کنوانسیون منع استفاده از تسلیحات شیمیایی خواهد بود.

معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین از روسیه خواست با تحقیقات جامعه بین‌المللی در این پرونده «همکاری کامل» کند.

XS
SM
MD
LG