لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

ده‌ها هزار نفر در روسیه خواستار آزادی آلکسی ناوالنی شدند؛ بازداشت همسر ناوالنی و بیش از هزار معترض دیگر


اعتراضات روز شنبه ۴ دی ۱۳۹۹، در مسکو
اعتراضات روز شنبه ۴ دی ۱۳۹۹، در مسکو

به روز رسانی شده - همسر آلکسی ناوالنی، مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در جریان تظاهرات گسترده روز شنبه ۴ بهمن بازداشت شد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی ده ها هزار نفر در سراسر روسیه با آمدن به خیابان‌ها خواستار آزادی ناوالنی شدند و پلیس روسیه علاوه بر بازداشت همسر ناوالنی و دستیاران او تعداد زیادی از معترضان را دستگیر کرد. آسوشیتدپرس روز به نقل از یک‌ نهادی که آمار بازداشت شدگان سیاسی را گردآوری‌ می‌کند، تعداد دستگیر شدگان در اعتراضات سراسری روسیه را بیش از ۳۰۰۰ نفر گزارش کرده است.

تظاهرات کنندگان در هوای به شدت سرد به خیابان ها آمدند و پلیس اعتراضات سراسری را سرکوب کرد. یولیا ناوالنایا، همسر آلکسی ناوالنی، از کسانی است که در پی سخنرانی ها در حمایت از ناوالنی، بازداشت شده است.

آلکسی ناوالنی، منتقد کرملین، به تازگی پس از بازگشت از آلمان به مسکو، دستگیر شد. او که مشغول انجام تازه‌ترین تحقیقات درباره فساد دولتی بود از سوی دولت روسیه با گاز اعصاب مورد حمله قرار گرفت و به مدت پنج ماه در آلمان تحت درمان بود.

خبرگزاری رویترز تخمین زده است که بیش از ۴۰هزار نفر تنها در مرکز مسکو در تظاهرات اعتراضی شرکت داشتند اما وزارت کشور روسیه رقم شرکت کنندگان در راه پیمایی مسکو را حدود ۴هزار نفراعلام کرده است.

خبرگزاری فرانسه نیز از درگیری های خشونت بار میان پلیس ضدشورش با معترضان در مسکو خبر داده است.

XS
SM
MD
LG