لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۴

اتحادیه اروپا و بریتانیا ۶ شهروند و یک نهاد روسیه را در رابطه با مسمومیت ناوالنی تحریم کردند


 آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه بعد از مسمومیت به آلمان منتقل شد و در آنجا تحت درمان قرار گرفت.
آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه بعد از مسمومیت به آلمان منتقل شد و در آنجا تحت درمان قرار گرفت.

اتحادیه اروپا و بریتانیا روز پنجشنبه ۲۴ مهر، به خاطر نقش مسکو در مسمومیت آلکسی ناوالنی تحریم‌هایی را علیه شش شهروند روسیه، از جمله برخی از بلندپایه‌ترین مقامات آن کشور، و همچنین یک سازمان روسیه اعمال کردند.

روز پنجشنبه، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که ریاست دوره ای اتحادیه اروپا بر عهده دارد، گفته است که «تنها با اتخاذ یک موضع روشن و ایستادن بر اصول است که اتحادیه اروپا می‌تواند در ارتباط با روسیه پیشرفت حاصل کند.»

به گزارش آسوشیتدپرس، این تحریم‌ها بر سر مسمومیت آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه است. آقای ناوالنی با یک سم اعصاب دوران اتحاد جماهیر شوروی در روسیه مسموم و برای درمان به آلمان منتقل شد.

استیون بیگن معاون وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۱۴ شهریور با سفیر روسیه در واشنگتن دیدار و درباره یافته‌های آلمان از جزئیات مسمومیت الکسی ناوالنی، رهبر اپوزویسیون روسیه، با استفاده از عامل عصبی نوویچوک ابراز نگرانی عمیق کرد. پیشتر مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود مسموم کردن احتمالی آلکسی ناوالنی، منتقد کرملین، بسیار نگران‌کننده است و می تواند بر روابط آمریکا و روسیه تاثیر بگذارد.

اتحادیه اروپا می‌گوید این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا و مسدود کردن دارایی‌های افراد، از جمله رئیس سازمان اطلاعاتی سرویس امنیتی فدرال و معاون رئیس کارکنان ولادیمیر پوتین، و هدف قرار دادن سازمان دولتی تحقیقات علمی شیمی آلی و فناوری است.

XS
SM
MD
LG