لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۶

الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس کرملین، در زمان ورود به مسکو بازداشت شد


الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، در پرواز بازگشت به روسیه (آسوشیتدپرس، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱)
الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، در پرواز بازگشت به روسیه (آسوشیتدپرس، ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱)

روسیه الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه و منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین، را به محض بازگشت او به مسکو، بازداشت کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه به نقل از سازمان خدمات زندان‌های مسکو گزارش داد که الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، روز یکشنبه پس از بازگشت از آلمان در یک فرودگاه مسکو بازداشت شد.

به گزارش آسوشیتدپرس ناوالنی که طی پنج ماه گذشته برای بهبودی یافتن از یک حمله با گاز اعصاب – حمله‌ای که کرملین مسئول آن معرفی شده است – در آلمان به سر می‌برد و ظاهراً تحت هیچ فشاری برای ترک آلمان قرار نداشت، به خواست خود تصمیم گرفت برلین را ترک کند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد که ناوالنی در هنگام سوار شدن به هواپیما به مقصد مسکو در مورد احتمال بازداشت شدنش گفته بود: «این غیرممکن است؛ من مردی بیگناه هستم.»

ناوالنی در روز بیستم ماه اوت سال ۲۰۲۰ در پروازی از منطقه سیبری به سمت مسکو، به شدت بیمار شد. او در آن سفر در حال انجام تازه‌ترین تحقیقات درباره فساد دولتی بود. چند روز پس از ادامه وخامت حال نوالنی در بیمارستانی در روسیه او به درخواست همسرش و با وجود مخالفت پزشکان روسی به بیمارستانی در برلین منتقل شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در آن زمان با تاکید بر موضع قاطع ایالات متحده در محکومیت استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی، به حمله مشابه به سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه، و دخترش در سال ۲۰۱۸ اشاره کرده و گفته بود: «ایالات متحده [این موضوع] را روشن كرده است كه استفاده از اسلحه شیمیایی غیرقابل قبول است. هنگامی كه از سلاح شیمیایی علیه اسكریپال‌ها [سرگئی اسکریپال و دخترش] استفاده شد، ما واکنشی بسیار جدی نشان دادیم.»

XS
SM
MD
LG