لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۳

روسیه سه دیپلمات اروپایی را اخراج می کند


برخورد پلیس با یکی از تجمعات حامیان ناوالنی - ۲ فوریه
برخورد پلیس با یکی از تجمعات حامیان ناوالنی - ۲ فوریه

مسکو اعلام کرده سه دیپلمات عضو اتحادیه اروپا را از روسیه اخراج می کند؛ اقدامی که با اعتراض کشورهای اروپایی مواجه شده است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در روز جمعه ۱۷ بهمن، روسیه گفته است که این سه دیپلمات آلمان، لهستان و سوئد را را به خاطر شرکت در اعتراضاتی که در حمایت از الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برگزار شد، اخراج می کند.

بیانیه مسکو ساعاتی پس از آن صادر شد که رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جوزپ بورل، با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو دیدار و گفتگو کرد.

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا یک روز قبل از این گفته بود که روابط دوجانبه میان اروپا و روسیه به سطح پائینی کاهش یافته است.

بازداشت ناوالنی در مسکو پس از بازگشتش از آلمان، اعتراضات سراسری گسترده ای را طی هفته های اخیر در روسیه رقم زده است. او که مشغول انجام تازه‌ترین تحقیقات درباره فساد دولتی بود از سوی دولت روسیه با گاز اعصاب مورد حمله قرار گرفت و به مدت پنج ماه در آلمان تحت درمان بود.

وزیر خارجه آلمان گفته است تصمیم روسیه برای اخراج دیپلمات ها به روابط مسکو با اروپا آسیب بیشتری می زند و این اقدام بدون پاسخ نمی ماند.

وزارت خارجه لهستان نیز نماینده روسیه در آن کشور را احضار کرد و به او گفت لهستان انتظار دارد مسکو از تصمیم خود برگردد و در غیر اینصورت، لهستان گام های مناسبی بر می دارد.

یک سخنگوی وزارت خارجه سوئد هم ادعاهای روسیه که دیپلمات سوئدی در اعتراضات شرکت کرده بود، رد کرد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز اقدام روسیه برای اخراج دیپلمات های اروپایی را محکوم کرد.

پیش از این جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا زندانی شدن الکسی ناوالنی را باعث نگرانی عمیق برای آمریکا و جامعه جهانی خوانده و از روسیه خواست فورا او را بدون هیچ قید و شرطی آزاد کند.

XS
SM
MD
LG