لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۶

یونان همچنان در آتش می‌سوزد


آتش‌نشانان در حال مبارزه با آتش‌سوزی جنگلی در روستایی در جزیره ائوبویا در ۱۷۶ کیلومتری شمال آتن، یونان - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰
آتش‌نشانان در حال مبارزه با آتش‌سوزی جنگلی در روستایی در جزیره ائوبویا در ۱۷۶ کیلومتری شمال آتن، یونان - ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

در هفتمین روز آتش‌سوزی ویران‌گر در یونان، روز دوشنبه ۱۸ مرداد، آتش به جنگل‌های دومین جزیره بزرگ این کشور سرایت کرده و ماموران آتش‌نشانی برای فرونشاندن شعله‌های سرکش آتش تلاش می‌کنند. در همین حال آتش‌نشانان در ترکیه در همسایگی یونان به مهار آتش در اطراف دریای مرمره ادامه می دهند.

آتش‌سوزی، که از روز سوم اوت از جزیره ائوبویا آغاز شد، خانه‌ها و مراکز کسب و کار آنجا را ویران و مردم را آواره کرد.

گسترش آتش سوزی، ظرفیت یونان در مقابله با آن را تحلیل برده و آتن از کشورهای همسایه درخواست کمک کرده است. بیش از ۲۰ کشور آمادگی خود برای فرستادن آتش نشانان به یونان اعلام داشته‌اند. دمای ۴۵ درجه سانتیگراد مرداد ماه که در چند دهه گذشته بی سابقه بوده است، تلاش آتش نشانان را با دشواری روبرو ساخته است.

آتش‌نشانان از فرانسه، قبرس، و اسرائیل هم اکنون در پارک ملی پارنیتا در تلاشند تا جلوی سرایت آتش به پایتخت را بگیرند.

دولت یونان با در نظر گرفتن سابقه آتش‌سوزی سال ۲۰۱۸ در نزدیکی آتن که به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر انجامید پیشاپیش به تخلیه ساکنان مناطق در معرض خطر پرداخته است. گارد ساحلی با ایجاد ناوگان‌های کوچک از ناوگان نیروی دریایی، قایق‌های ماهیگیری و خصوصی به تخلیه مردم از مناطق ساحلی به مناطق امن ادامه می دهد.

تصویرهای ماهواره‌ای از جزیره ائوبویا، میزان تخریب این جزیره بر اثر آتش‌سوزی را نشان می دهد. همچنین در ترکیه تصاویر گرفته شده با پهپاد در بندر دریای مرمره، از جنگل‌ها و طبیعت زیبای این منطقه قبل و بعد از آتش سوزی، میزان و گستردگی تخریب را به نمایش گذاشته است.

روز یکشنبه، یک آتش‌نشان داوطلب در هنگام ماموریت در نزدیکی آتن کشته شد و ۴ نفر که به شدت مجروح شده بودند در بیمارستان بستری شده‌اند. آب و برق اغلب روستاهای منطقه آتش‌سوزی قطع شده است.

XS
SM
MD
LG