لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

تصویر ملاله یوسف‌زی فعال پاکستانی روی جلد نشریه «وگ» رفت


ملاله یوسف‌زی
ملاله یوسف‌زی

تصویر ملاله یوسف‌زی، فعال پاکستانی که به دلیل تلاش‌های خود برای تحصیل دختران در این کشور، طالبان او را مورد اصابت گلوله قرار داد، روی جلد نشریه «وگ» بریتانیا منتشر شد.

این نشریه در جریان گفت‌وگویی اختصاصی با ملاله یوسف‌زی ۲۳ ساله، دیدگاه‌های او را درباره موضوعات گوناگونی مانند فارغ‌التحصیلی از دانشگاه آکسفورد، تهیه‌کنندگی تلویزیون، ایمان، فعالیت توئیتری، و همکاری با شبکه اینترنتی «اپل تی‌وی پلاس» جویا شده است.

به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، ملاله یوسف‌زی که در هفده سالگی، جوان‌ترین‌ترین برنده صلح نوبل ‌شد، همچنین درباره روابط دوستانه خود با زنان فعال دیگری مانند گرتا تونبرگ، و اما گونزالس که نماد کارزار مبارزه با اسلحه محسوب می‌شود، توضیحاتی داد.

ملاله یوسف‌زی می‌گوید: «من از قدرتی که یک دختر جوان در قلب خود دارد، آگاه هستم.»

شماره جدید نشریه وگ که ماه ژوئیه منتشر می‌شود، شامل ادای احترام برخی از ستایش‌گران برجسته ملاله یوسف‌زی نیز هست. چهره‌های مانند میشل ا‌وباما، بانوی نخست پیشین آمریکا، و تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، از جمله کسانی هستند که از این فعال پاکستانی به نیکی یاد کرده‌اند.

عکس روی جلد نشریه وگ توسط نیک نایت گرفته شده است، و ملاله یوسف‌‌زی را با لباس و روسری طراحی شده توسط استلا مک‌کارتنی نشان می‌دهد.

داخل مجله هم تصویر دیگری از او منتشر شده که با لباس و روسری از گابریلا هرست، طراح اروگوئه‌ای، دیده می‌شود.

در مصاحبه با نشریه وگ، ملاله یوسف‌زی روسری خود را به عنوان یک «نماد فرهنگی برای پشتون‌ها» - یک قوم مسلمان سنی مذهب که ملاله عضوی از آن است - توصیف کرد.

او گفت دختران مسلمان یا پشتون، هنگامی که لباس سنتی خود را بر تن دارند، مظلوم، بی‌صدا، و یا تحت قیمومیت پدران خود تلقی می‌شوند.

ملاله یوسف‌زی در ادامه افزود که او می‌خواهد به همه بگوید می‌توانند صدای خود را داشته باشند، و با رعایت ارزش‌های فرهنگی خود از لزوم برابری سخن بگویند.

او هنگامی که در پاکستان بود و به دلیل حمایت از حق تحصیل دختران در این کشور، در سال ۲۰۱۲ توسط طالبان ترور شد، چرا که به گفته آنها، نماد کفر و فساد است.

ملاله یوسف‌زی ۱۵ ساله تا آستانه مرگ پیش رفت، ولی با حمایت سازمان‌های بین المللی ‌و برای تکمیل معالجات پزشکی به بریتانیا اعزام شد و نجات یافت.

او در حال حاضر همراه با خانواده خود در بریتانیا زندگی می کند و در سال ۲۰۱۷ در یکی از دانشکده‌های دانشگاه آکسفورد پذیرفته شد.

XS
SM
MD
LG