لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۳

ملاله یوسف‌زی فعال پاکستانی حقوق بشر از دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شد


ملاله یوسف‌زی
ملاله یوسف‌زی

ملاله یوسف‌زی، دختر جوان پاکستانی که فعال حقوق بشر و حقوق زنان و عضو کارزار حق تحصیل دختران است، ۸ سال پس از آن که توسط طالبان ترور شد، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه آکسفورد در بریتانیا دریافت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ملاله یوسف‌زی ۲۲ ساله که برنده جایزه صلح نوبل نیز هست، خبر فارغ التحصیلی خود از دانشگاه را روز جمعه در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

او که دانش‌آموخته رشته‌ای در زمینه فلسفه، علوم سیاسی، و اقتصاد است، تصویری از خود و اعضای خانواده‌اش را که این موفقیت تحصیلی را جشن گرفته بودند، منتشر کرد.

ملاله یوسف‌زی در پیام خود، ضمن ابراز شادی از دریافت این مدرک دانشگاهی نوشت، فعلا برنامه خاصی برای آینده ندارد، نتفلیکس تماشا می‌کند، به مطالعه می‌پردازد، و می‌خوابد.

او هنگامی که در پاکستان بود و به دلیل حمایت از حق تحصیل دختران در این کشور، در سال ۲۰۱۲ توسط طالبان ترور شد، چرا که به گفته آنها، نماد کفر و فساد است.

ملاله یوسف‌زی ۱۵ ساله تا آستانه مرگ پیش رفت، ولی با حمایت سازمان‌های بین المللی ‌و برای تکمیل معالجات پزشکی به بریتانیا اعزام شد و نجات یافت.

او در حال حاضر همراه با خانواده خود در انگلیس زندگی می کند و در سال ۲۰۱۷ در یکی از دانشکده‌های دانشگاه آکسفورد پذیرفته شد.

ملاله یوسف‌زی در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی در زمینه حقوق بشر داشته است و در ملاقات با شخصیت‌های سیاسی و یا شرکت در برنامه های مختلف، از حق تحصیل دختران و توانمندسازی زنان به ویژه در زادگاهش پاکستان حمایت کرده است.

علی رغم نظرات منفی بنیادگرایان مذهبی و اقشار سنتی پاکستان درباره ملاله یوسف‌زی، او از محبوبیت قابل توجهی در این کشور برخوردار است و الگوی بسیاری از دختران جوانی است که شجاعت و جسارتش را تحسین می کنند.

XS
SM
MD
LG