لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

هشدار نخست وزیر لبنان: کشور در شرف انفجار اجتماعی است؛ اسرائيل برای کمک اعلام آمادگی کرد


تظاهرکنندگان به اعتراض به شرایط وخیم زندگی در بحبوحه بحران اقتصادی و سیاسی لبنان لاستیک می‌سوزانند - بیروت، لبنان - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۱
تظاهرکنندگان به اعتراض به شرایط وخیم زندگی در بحبوحه بحران اقتصادی و سیاسی لبنان لاستیک می‌سوزانند - بیروت، لبنان - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۱

درپی هشدار حسان دیاب سرپرست نخست وزیری لبنان به اینکه کشورش بزودی شاهد یک انفجار اجتماعی ناشی از بحران اقتصادی خواهد بود، وزیر دفاع اسرائیل همسایه جنوبی لبنان اعلام کرد که این کشور آماده ارائه کمک های بشردوستانه به مردم لبنان است. این دو کشور در حال آتش بس به سر می برند و پیمان عادی سازی روابط و صلح با هم ندارند.

آقای دیاب، در دیدار با سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی در لبنان از جامعه جهانی در خواست کمک فوری برای نجات مردم این کشور کرد که به گفته وی در آستانه مرگ و نابودی قرار دارند.

وی گفت: «من از طریق شما از پادشاهان، شاهزاده‌ها، روسای جمهوری و رهبران کشورهای برادر و دوست، از سازمان ملل متحد و همه نهادهای بین المللی و افکار جهانی می خواهم که به ما در نجات مردم لبنان از مرگ و نابودی کمک کنند. لبنان صرفا چند روز با انفجار اجتماعی فاصله دارد. لبنانی‌ها در رویاروئی با این سرنوشت تاریک تنها هستند.»

درخواست آقای دیاب برای کمک در حالی صورت می گیرد که سیاستمداران لبنانی با گذشت تقریباً یک سال از استعفای کابینه در مورد تشکیل دولت جدید به توافق برسند.

در این بین، بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل، که کشورش روابط سیاسی با لبنان نداشته، در رشته توئیتی اعلام آمادگی کرد که از طریق نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان، کمک‌های بشر دوستانه به همسایه شمالی برساند.

او دریکی از این توئیت‌ها حزب الله را یکی از مسببین این وضعیت عنوان کرد و نوشت که این گروه دست پرورده جمهوری اسلامی بنا دارد که حضور تهران در لبنان را گسترده‌تر کند.

دولت لبنان هفته پیش اعلام کرد با هدف کاهش کمبود فلج‌کننده سوخت در این کشور قیمت انواع سوخت را بیش از ۳۰ درصد بالا می‌برد؛ اقدامی که موجب شدیدتر شدن فشار بر مصرف‌کنندگان کم در آمد می‌شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG