لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

ادامه بحران کمبود سوخت در لبنان؛ رهبر حزب‌الله می‌گوید همه‌چیز برای وارد کردن فراورده‌های نفتی از ایران آماده است


حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان (آرشیو)
حسن نصرالله، رهبر گروه حزب‌الله لبنان (آرشیو)

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، می‌گوید چنان‌چه معضل کمبود فراورده‌های نفتی در لبنان ادامه پیدا کند آنها از ایران سوخت وارد خواهند کرد. کمبود سوخت در هفته‌های اخیر در لبنان موجب پیدایش صف‌های طولانی ماشین‌ها و بعضا درگیری‌های مسلحانه در پمپ بنزین‌های این کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نصرالله روز جمعه ۴ تیر تاکید کرد که در صورت لزوم «از ایران بنزین و سوخت وارد خواهیم کرد، حتی اگر این کار مشکل‌ساز شود.»

رهبر حزب‌الله ضمن اشاره به این که به دلیل تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، حزب‌الله این کار را از طریق بانک مرکزی لبنان انجام نخواهد داد، افزود: «همه چیز آماده است... همین که اجازه دریافت کنیم، دست به کار می‌شویم.»

در همین رابطه، دوروتی شی، سفیر ایالات متحده در لبنان، در گفت‌وگویی با یک خبرگزاری محلی ضمن اشاره به دوام‌ناپذیری این راه‌حل گفته است: «ایران در پی ایجاد یک دولت دست‌نشانده [در لبنان] به منظور بهره‌گیری از آن در سیاست خارجی‌اش است.»

حسن نصرالله در سخنرانی‌های عمومی‌اش بارها به کمک‌های مادی و مالی گسترده جمهوری اسلامی ایران به گروه تحت رهبری خود اذعان کرده و آن را «مایه افتخار» دانسته است.

تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران جلو سرازیر شدن صدها میلیون دلار کمک مالی ایران به حزب‌الله را گرفته است.

حزب‌الله و یا شاخه نظامی آن در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، و غالب کشورهای عضو اتحادیه عرب است. پس از آغاز جنگ داخلی سوریه، این گروه از متحدان اصلی بشار اسد در سرکوب خونین مخالفانش بوده است.

XS
SM
MD
LG