لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

چندین انفجار در اورشلیم | نتانیاهو: سازمان‌های تروریستی از خط قرمز عبور کردند؛ واکنش آمریکا


نخست وزیر اسرائیل در جلسه ویژه کابینه در روز اورشلیم
نخست وزیر اسرائیل در جلسه ویژه کابینه در روز اورشلیم

همزمان با انتشار گزارش‌هایی از چندین انفجار در اورشلیم، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت حمله به اورشلیم خط قرمز است و «سازمان‌های تروریستی ساکن غزه» بهایی سنگین خواهند پرداخت.

طبق بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه ۲۰ اردیبهشت از سوی دفتر نخست وزیر اسرائیل منتشر شد، آقای نتانیاهو گفت: اسرائیل با قدرت بزرگی به آن پاسخ خواهد داد. ما حملات به قلمروی خود، پایتخت‌مان و علیه نیروهای نظامی و شهروندانمان را تحمیل نمی‌کنیم. هرکسی که به ما حمله کند، بهایی سنگین خواهد پرداخت.

ند پرایس،‌ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم روز دوشنبه در جلسه خود با خبرنگاران از وضعیت درگیری‌ها در اسرائیل، کرانه باختری و باریکه غزه و همچنین تنش در اورشلیم، ابراز نگرانی کرد. جان کربی سخنگوی وزارت دفاع هم در جلسه خود با خبرنگاران اعلام کرد اسرائیل حق دفاع از خود دارد.

نخست وزیر اسرائیل افزود: من به شما شهروندان اسرائیل می‌گویم، این مناقشه ممکن است تا مدتی ادامه پیدا کند. ما دنبال خارج کردن اوضاع از حالت عادی نیستیم ولی هرکسی چنین کاری بخواهد بکند، ضرب دست و قدرت اسرائیل را تجربه می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و پس از شلیک‌ راکت‌ها از سوی حماس به سمت اورشلیم، آژیر‌های خطر به صدا درآمد و با آتش متقابل از سوی اسرائیل در باریکه غزه روبرو شد. این گزارش می‌گوید دستکم ۲۰ تن در باریکه غزه کشته شدند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد بیش از ۵۰ راکت عصر دوشنبه به سوی اسرائیل شلیک شده که بیشتر آن‌ها به سوی شهرهای مسکونی در جنوب اسرائیل شلیک شده است.

ارتش اسرائیل همچنین گفت شش راکت به سمت اورشلیم شلیک شده که نخستین حمله راکتی علیه این شهر از سال ۲۰۱۴ تاکنون محسوب می‌شود.

ردیابی و انهدام راکت‌های شلیک شده از باریکه غزه به سوی اشکلون در اسرائیل
ردیابی و انهدام راکت‌های شلیک شده از باریکه غزه به سوی اشکلون در اسرائیل

گروه حماس مسئولیت این راکت پراکنی را برعهده گرفته است.

تنش‌ها در اورشلیم و مرز اسرائیل و غزه افزایش یافته است. این موج جدید اعتراضات پس از آن شروع شد که پلیس اسرائیل قصد داشت ساکنین خانه‌های فلسطینی‌نشین محله «شیخ جراح» را اخراج کند. آمریکا پیشتر از اسرائیل خواست تا از تخلیه خانه‌هایی که مورد اختلاف فلسطینی‌ها با اسرائیلی ها است، خودداری کند.

XS
SM
MD
LG