لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۹

همزمان با تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران؛ آلمان می‌گوید موافق ادامه تحریم تسلیحاتی است


هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفت که نگاه کشورش به ایران «ساده‌پندارانه» نیست و آلمان به نقش خطرناک ایران در منطقه واقف است
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفت که نگاه کشورش به ایران «ساده‌پندارانه» نیست و آلمان به نقش خطرناک ایران در منطقه واقف است

در حالی که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می‌گوید از ۳۰ شهریور تمامی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران به اجرا درخواهد آمد، وزیر خارجه آلمان در تازه‌ترین اظهارنظر گفت که این کشور موافق تحریم تسلیحاتی ایران از طریق دیپلماتیک است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز پنجشنبه ۶ شهریور میزبان گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، بود. هایکو ماس در یک کنفرانس در برلین گفت که نگاه کشورش به ایران «ساده‌پندارانه» نیست و آلمان با وقوف به نقش خطرناک ایران در منطقه، خواستار تغییر رویکرد منطقه‌ای آن کشور است.

گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، نیز در کنفرانس خبری با وزیر خارجه آلمان، با توجه به پایان دوره تحریم تسلیحاتی ایران در‌ تاریخ ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر) به خبرنگاران گفت که تمدید تحریم تسلیحاتی برای جلوگیری از دستیابی ایران به «تسلیحات پیشرفته و گسترش به‌کارگیری‌ آنها در خاورمیانه» ضروری است.

آقای اشکنازی گفت: «ما می‌خواهیم ببینیم که نه تنها آلمان، بلکه دیگر كشورهای اروپایی نیز از [انقضای تحریم تسلیحاتی ایران] به جلوگیری می‌کنند» چرا که پایان تحریم تسلیحاتی علیه ایران «به ثبات منطقه کمکی نمی‌کند.»

آمریکا از هفته پیش سازوکار (مکانیسم) ماشه را علیه جمهوری اسلامی فعال کرده است. بر اساس این سازوکار، همه تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ظرف مدت ۳۰ روز باز می‌گردد. مایک پمپئو روز پنجشنبه در توئیتی نوشت که تمام تحریم‌های ایران از ۳۰ شهریور دوباره برقرار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG