لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

ویژگی‌های سامانه دفاعی «گنبد آهنین» اسرائيل چیست؟


سامانه گنبد آهنین در حال پرتاب موشک - اردیبهشت ۱۴۰۰
سامانه گنبد آهنین در حال پرتاب موشک - اردیبهشت ۱۴۰۰

یک گزارش سایت خبری «دویچه وله» در آلمان می‌‌گوید تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی کارایی سامانه پدافند موشکی «گنبد آهنین» در اسرائيل را در برابر حملات راکتی گروه‌های مسلح فلسطینی از نوار غزه نشان می‌دهد. این ویدیوها صدها هزار بار در اینترنت دیده شده است.

این ویدیوها نشان می دهد که هم زمان با شنیده شدن صدای آژیر حمله و انفجارهای پیاپی، گلوله هایی نورانی در آسمان تیره منفجر می شود.

سامانه گنبد آهنین شامل یک واحد رادار و یک مرکز کنترل است. این مجموعه می تواند پرتابه ها را پس از شلیک شدن به سرعت شناسایی کند و مسیر و هدف آنها را محاسبه کند. شناسایی یک پرتابه در حال نزدیک شدن فقط چند ثانیه طول می کشد. این مسئله حیاتی است؛ چون مردم اسرائيل بسته به این که چه فاصله ای از نوار غزه دارند، ۱۵ تا ۹۰ ثانیه پس از به صدا در آمدن آژیر هشدار فرصت دارند که که پناه بگیرند.

هر واحد گنبد آهنین سه یا چهار پرتاب کننده راکت با ۲۰ موشک دارد که اگر پرتابه ای به سمت مناطق پرجمعیت می رود، به سوی آن شلیک می کند. موشک های رهگیر قابلیت آن را دارند که در هوا مانور دهند. آنها به پرتابه برخورد نمی کنند، بلکه در نزدیکی آن منفجر می شوند و پرتابه را نابود می کنند. از این نظر، بقایای پرتابه که روی زمین می ریزد همچنان می توانند خسارت های قابل توجهی به بار آورند.

به نوشته دویچه وله، در حال حاضر ده سامانه گنبد آهنین در اسرائيل مورد استفاده است. به گفته سازنده این سامانه، شرکت «سیستم های دفاعی پیشرفته رافائل» که برای نیروهای دفاعی اسرائيل تجهیزات نظامی تولید می کند، هر واحد از گنبد آهنین می تواند یک شهر با اندازه متوسط را محافظت کند و راکت هایی را که تا فاصله ۷۰ کیلومتر دورتر شلیک شده است، رهگیری کند. کارشناسان حساب کرده اند که برای مراقبت از کل اسرائيل به ۱۳ سامانه نیاز است.

گنبد آهنین برای رهگیری راکت های برد کوتاه طراحی شده است و مکمل دیگر سامانه های دفاعی اسرائيل است.

رئیس «سازمان دفاع موشکی اسرائيل» گفته است که بیش از ۲۴۰۰ پرتابه از ده سال گذشته تا پایان ژانویه امسال رهگیری شده است. به گفته شرکت «سیستم های دفاعی پیشرفته رافائل» بیش از ۲۵۰۰ پرتابه با نرخ ۹۰ درصد دقت، رهگیری شده است.

ارتش اسرائیل می گوید در یک هفته گذشته بیش از هزار راکت به اسرائيل شلیک شده است که از این میان ۲۰۰ راکت قبل از عبور از مرز، در نوار غزه سقوط کرد. به نظر می رسد پیکارجویان حماس از استراتژی شلیک انبوه راکت‌ها برای سنجش سامانه گنبد آهنین و حداکثر توانایی آن، بهره می‌گیرند.

به نوشته دویچه وله، گزارش شده است که هر موشک سامانه گنبد آهنین، ۸۰ هزار دلار قیمت دارد. به همین دلیل این موشک ها تنها زمانی شلیک می‌شود که طبق محاسبات سامانه، یک پرتابه به سمت منابع پرجمعیت برود. آمریکا کمک کرده است که منابع لازم برای توسعه سامانه گنبد آهنین تامین شود و دو واحد آن را نیز خریده است.

XS
SM
MD
LG