لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

اولین سفر یک وزیر خارجه اسرائیل به مصر پس از ١٣ سال؛ آتش‌بس دائمی با حماس و بازسازی غزه محور گفت‌وگوها هستند


گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، در کاخ تحریر قاهره - یکشنبه ٩ خرداد
گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، در کاخ تحریر قاهره - یکشنبه ٩ خرداد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در چارچوب تلاش‌ها برای بازسازی غزه و تثبیت آتش‌بس میان اسرائیل و حماس، امروز یکشنبه ٩ خرداد، گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، وارد قاهره شد و مورد استقبال همتای مصری خود، سامح شکری، قرار گرفت.

سفارت اسرائیل در قاهره این سفر آقای اشکنازی را اولین سفر یک وزیر خارجه اسرائیل به مصر از سال ٢٠٠٨ دانسته است.

آقای اشکنازی پس از ورود به قاهره در توییتی نوشت: «ما درباره ایجاد آتش‌بسی دائمی با حماس، سازوکاری برای فراهم‌كردن کمک‌های انسان‌دوستانه و بازسازی غزه با ایفای نقشی محوری توسط جامعه بین‌المللی گفت‌وگو خواهیم کرد.»

حماس بقایای دو سرباز اسرائیلی کشته‌شده در جنگ سال ٢٠١٤ و نیز دو غیرنظامی اسرائیلی را که پس از ورودشان به غزه بازداشت کرده است، در اختیار دارد.

در همین چارچوب، بنیامین نتانیاهو امروز در اورشلیم پذیرای عباس کامل، رئیس سرویس اطلاعاتی مصر، بود. در این دیدار، آقای نتانیاهو مساله بازگرداندن بقایای دو سرباز اسرائیلی، آزادی دو غیرنظامی اسرائیلی، جلوگیری از قدرت‌گیری حماس و نیز حصول اطمینان از تحویل کمک‌های بین‌المللی به غیرنظامیان و نه شبه‌نظامیان حماس را مطرح کرده است.

یک مقام مصری آگاه، که نخواسته نامش فاش شود، به آسوشیتدپرس گفته است عباس کامل پس از دیدار با نتانیاهو راهی کرانه باختری شده تا پیام عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، را تحویل محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، بدهد.

اقامت‌گاه بعدی رئیس سرویس اطلاعاتی مصر، به گفته این منبع، غزه خواهد بود تا با رهبران حماس نیز دیدار کند.

سخنگوی حماس، عبداللطیف القانوع، نیز گفته است اسماعیل هنیه، رهبر حماس، طی هفته جاری راهی مصر می‌شود.

XS
SM
MD
LG