لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۶

مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام در وین از سر گرفته شد؛ توافق برای مذاکرات سریع و فشرده


عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران که سرپرستی هیات ایرانی را بر عهده دارد با مقام چینی در حال گفتگو - عکس روز جمعه ۱۷ اردیبهشت.
عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران که سرپرستی هیات ایرانی را بر عهده دارد با مقام چینی در حال گفتگو - عکس روز جمعه ۱۷ اردیبهشت.

دور دیگری از مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، از روز جمعه ۱۷ اردیبهشت آغاز شد. اما یک مقام وزارت خارجه آمریکا می‌گوید هنوز به نظر نمی‌رسد ایران حاضر باشد دقیقاً به مفاد برجام عمل کند.

نمایندگان بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین، آلمان، و ایران از اواسط روز جمعه بار دیگر در «گرند هتل» شهر وین در قالب کمیسیون مشترک، تشکیل جلسه دادند.

میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، در توئیتی نوشت، همه توافق کردند که روند گفتگو باید فشرده‌تر و سریعتر باشد و به نظر می رسد همه آماده‌اند تا زمان رسیدن به نتیجه در وین بمانند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نسبت به جدیت ایران در خصوص عمل عینی به توافق شش سال پیش شک و تردید دارد. به نظر می‌رسد یکی از گره‌های مذاکرات، مربوط به بحث سانتریفیوژهای نسل جدیدی است که ایران تولید کرده است.

آمریکا می‌گوید معیار باید همان توافق شش سال پیش باشد و استفاده ایران از سانتریفیوژها به نسل اول محدود شود. این مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه گفت اگر ایران تصمیم بگیرد که مطابق توافق عمل کند خیلی سریع می‌توانند به هم‌نظری و عملی کردن آن برسند. او حتی پیش‌بینی کرد تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران رسیدن به توافق امکان‌پذیر است.

از گفته‌های این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا چنین برمی‌آید که ایران خواهان لغو تحریم‌های بیشتر و عمل متقابل کمتر است. در این بین، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گزارش‌هایی با این مضمون که آمریکا سرگرم بررسی آزادسازی یک میلیارد دلار از دارایی های ایران در خارج، آن هم به طور یک‌جانبه است، را تکذیب کرد. به گفته او هر اقدام عمده آمریکا باید همزمان با اقدامی مشابه از سوی ایران صورت گیرد. هیئت آمریکا به سرپرستی راب مالی کماکان در محلی دیگر در وین است و به این ترتیب ماراتون دیپلماسی هیئت‌های اروپایی از سر گرفته می‌شود.

XS
SM
MD
LG