لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

هیئت آمریکایی به زودی برای ادامه مذاکرات احیای برجام به وین باز می‌گردد


هتل برگزاری مذاکرات احیای برجام - وین
هتل برگزاری مذاکرات احیای برجام - وین

هیئت آمریکایی مسئول مذاکرات هسته‌ای وین، برای تطابق مجدد ایالات متحده و ایران با برجام، این هفته برای ادامه گفتگوهای غیرمستقیم با ایران به وین بازمی گردد.

جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت در پاسخ به سؤال گیتا آرین، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت پیشرفت‌هایی در مذاکرات یک ماه گذشته حاصل شده است.

خانم پورتر در پاسخ به اینکه آیا پیش بینی راهکاری مد نظر هست که در صورت توافق، برخلاف دوران پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، مؤسسات مالی با آسودگی خیال تمایل به کار با ایران داشته باشند، گفت هئیت مذاکره کننده آمریکا پس از بازگشت به وین در زمینه تحریم‌ها به بررسی‌ها و بحث در این مورد ادامه می دهد و این شامل کاهش تحریم‌ها می شود.

او افزود که این بررسی‌ها با سرعتی که مناسب اهمیت موضوعات مورد مذاکره است، پیش می رود.

با توجه به نزدیک شدن به تاریخ ۲۲ ماه می که پایان توافق ۳ ماهه ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد اجرای پروتکل الحاقی است، معاون سخنگوی وزارت خارجه گفت آمریکا هیچ ضرب الاجلی برای مذاکرات وین تعیین نکرده است.

در یک سفر رافائل گروسی به تهران، مقرر شد که ایران بطور کامل و بدون محدودیت کلیه مفاد توافق فراگیر ایمنی با آژانس را اجرا کند و دو طرف به یک تفاهم فنی رسیدند که آژانس کماکان توانایی نظارت بر فعالیت های اتمی ایران را منطبق با قانون جدید این کشور به مدت سه ماه حفظ کند و پس از پایان این مدت تفاهم فنی بطور مرتب در دست بررسی باشد تا اطمینان حاصل شود هدف مورد نظر تأمین می شود.

آقای گروسی در مصاحبه اخیرش با تلویزیون بلومبرگ گفته است اگر به نظر برسد مذاکرات وین تا پایان دوره سه ماهه به نتیجه نخواهد رسید او دوباره به تهران خواهد رفت؛ زیرا نگران آن است که جمهوری اسلامی ایران اطلاعات ضبط شده توسط دوربین های آژانس در این مدت را در صورت عدم توافق، از بین ببرد و تحویل این نهاد ندهد.

XS
SM
MD
LG