لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

وزیر خارجه بریتانیا با مقامات ارشد اسرائيلی درباره ایران گفتگو کرد


دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در سفر به کرانه باختری
دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در سفر به کرانه باختری

دامنیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، روز چهارشنبه پنجم خرداد در اورشلیم با همتای اسرائيلی خود گبی اشکنازی، و همچنین با بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، دیدار و گفتگو کرد.

دیپلمات ارشد بریتانیا در توییتی نوشت: «من در دیدار امروزم با گبی اشکنازی بار دیگر بر تعهد بریتانیا به تحقق راه حل دو کشوری، اهمیت یک توافق هسته‌ای نیرومندتر با ایران، و تعهدمان به امنیت اسرائیل، تاکید کردم. پیشرفت ما به سوی آینده‌ای مثبت‌تر برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها امری حیاتی است.»

آقای اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، نیز در توئیتی نوشت: «ما درباره تبعات درگیری های اخیر و مسائل منطقه ای، شامل اهمیت منع ایران از دستیابی به توانایی های هسته‌ای، گفتگو کردیم.»

به نوشته روزنامه اسرائيلی جروزالم پست، آقای اشکنازی در دیدار با آقای راب گفت اسرائيل با جامعه بین المللی برای تضعیف حماس همکاری می‌کند.

بنی گانتس نیز در توئیتی نوشت که در گفتگو با وزیر خارجه بریتانیا بر اهمیت تقویت سازوکارهای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران در هر گونه توافق هسته‌ای، تاکید کرده است.

وزیر خارجه بریتانیا روز سه شنبه وارد اسرائيل شد. به نوشته جروزالم پست، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل نیز در دیدار با آقای راب از او و نخست وزیر بریتانیا جهت حمایت او از حق اسرائيل برای دفاع از خود تشکر کرد.

بریتانیا یکی از طرف های اروپایی عضو توافق هسته ای برجام است. قدرت های جهانی در جریان مذاکراتی در وین تلاش دارند که آمریکا و ایران را به رعایت کردن تعهدات‌شان تحت برجام برگردانند و این توافق را، که آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد، احیا کنند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، بارها مخالفت خود را با این پیمان هسته‌ای و بازگشت آمریکا به آن، اعلام کرده است.

علاوه بر برنامه هسته‌ای تهران، حمایت ایران از گروه های نظامی در غزه نظیر حماس نیز از نگرانی های جدی اسرائيل است.

XS
SM
MD
LG