لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

نتانیاهو: تغییرات در خاورمیانه را ظهور دو قدرت، یعنی ایران و اسرائيل رقم زدند


بنیامین نتانیاهو - آرشیو
بنیامین نتانیاهو - آرشیو

نخست وزیر اسرائيل می‌گوید که تغییرات چشمگیر در زمینه‌های امنیتی و سیاسی را «ظهور دو قدرت - یعنی ایران و اسرائيل» به خاورمیانه آوردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، روز پنجشنبه ۲۸ اسفند در مصاحبه‌ای با شبکه اسرائيلی «آی۲۴نیوز» گفت که تمرکز او بر اقتصاد و قدرت نظامی بوده است که این موارد همچنین تلاش های دیپلماتیک اسرائیل را نیز تقویت می‌کند.

نخست وزیر اسرائيل گفت قدرت این کشور و کارزار بین‌المللی او علیه دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای باعث شده است که بسیاری از کشورهای عربی برای نزدیک‌تر شدن به اسرائيل انگیزه داشته باشند.

او در پاسخ به سوالی درباره شرایط شمال اسرائيل تاکید کرد که سرچشمه عمده مشکلات امنیتی اسرائيل در نهایت ایران است و بدون پشتیبانی تهران، گروه حزب الله لبنان به سرعت فرو می پاشد.

در همین حال، روزنامه جروزالم پست گزارش داده است که در سفر روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائيل به فرانسه، و دیدار روز پنجشنبه اش با امانوئل مکرون، رئيس جمهوری آن کشور، ریولین خواستار آن شد که آقای مکرون موضعی سازش ناپذیر در ارتباط با ایران داشته باشد.

به نوشته این روزنامه، از جمله اهداف سفر ریولین و آویو کوخاوی، فرمانده ارتش اسرائیل، به کشورهای اروپایی متقاعد کردن این کشورها برای گرفتن موضع سختگیرانه تر در قبال ایران بوده است.

اسرائيل برنامه هسته ای ایران و فعالیت های آن در منطقه را تهدیدی علیه خود می داند و با احیای توافق برجام و بازگشت آمریکا به آن مخالف است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، نیز روز پنجشنبه گفت ایران باید از انجام اقداماتی که به وخیم‌تر شدن وضعیت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ آن کشور با قدرت‌های جهانی منجر می‌شود دست بردارد و مسئولانه رفتار کند.

XS
SM
MD
LG