لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۳

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند ارتش این کشور خواستار افزایش بودجه برای حمله احتمالی به مراکز هسته‌ای ایران شد


خلبانان نیروی هوایی اسرائیل
خلبانان نیروی هوایی اسرائیل

تایمز اسرائیل به نقل از برخی گزارش‌های خبری می‌گوید که ارتش اسرائيل خواستار افزایش عمده بودجه خود به میزان چندین میلیارد دلار شده است تا بتواند برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای ایران آماده شود.

به گزارش شبکه خبری دولتی «کان»، این درخواست در جریان بحث‌های اولیه درباره بودجه‌ای که دولت جدید اسرائیل ماه آینده تصویب می‌کند، مطرح شد.

این مباحث در شرایطی صورت می‌گیرد که اسرائیل خود را برای احتمال شکست مذاکرات غیر مستقیم بین آمریکا و ایران در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای چند جانبه آنها، آماده می‌کند.

به گزارش کان، سازمان امنیت اسرائیل، فعالیت تسریع شده غنی‌سازی اورانیوم توسط حکومت ایران را شناسایی کرده است و در گفت‌وگو میان رهبران اسرائیلی و آمریکایی، بر «آزادی عمل» اسرائیل در مقابله با تهدید هسته‌ای ایران تأکید شده است.

به همین دلیل گفته می‌شود که نیروهای دفاعی اسرائیل «به منظور تقویت و حفظ توانایی‌های حمله به ایران» به دنبال بودجه اضافی مناسب است.

بر اساس گزارش جداگانه دیگری از شبکه ۱۲ اسرائیل، چهارشنبه سازمان امنیت اسرائیل بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین و رهبر کنونی اپوزیسیون، را به غفلت در آماده‌سازی مناسب برای ضرورت بالقوه هدف قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران متهم کرد.

منابع ناشناس در این نهاد امنیتی ادعا کردند که نتانیاهو بودجه‌ای را برای حمله نظامی به ایران در نظر نگرفته بود، و اگر اسرائیل بخواهد در ماه‌های آینده و تا پیش از رسیدن ایران به ظرفیت گریز هسته‌ای به آن کشور حمله کند، تأمین این بودجه ضروری است.

این‌ شبکه، انتقاد یک‌ منبع نزدیک به نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، از نتانیاهو را بازگو کرد که گفته بود «بی توجهی [نتانیاهو] عاملی است که به ایران اجازه داده است پیشرفته‌ترین مرحله برنامه هسته‌ای خود دست یابد.»

این در حالی است که چهارشنبه روزنامه «اسرائیل هیوم» که طرفدار نتانیاهو است، سخنان او را منتشر کرد که با انتقاد از دولت جدید، ادعا می‌کند که در حالی که «ایرانی‌ها با شتاب به سوی بمب می‌روند» نفتالی بنت «سکوت» کرده است.

به گزارش رویترز، یکی از دیپلمات‌های حاضر در وین به این خبرگزاری گفته است که ایرانی‌ها به واسطه‌ها اعلام کرده‌اند که تا پیش از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری تندرویی که جایگزین حسن روحانی میانه‌رو می‌شود، به مذاکرات باز نخواهند گشت.

در همین حال چهارشنبه بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز گفت که اسرائیل باید برای یک ایران هسته‌ای آماده باشد.

XS
SM
MD
LG