لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

در واکنش به قانون امنیتی چین؛ اتحادیه اروپا صادرات تجهیزات و فناوری به هنگ کنگ را محدود می‌کند


FILE PHOTO: EU leaders summit in Brussels
FILE PHOTO: EU leaders summit in Brussels

اتحادیه اروپا اعلام کرد که در واکنش به تصویب قانون امنیتی توسط چین، صادرات تجهیزات و فناوری به هنگ ‌کنگ را محدود خواهد کرد.

به گزارش سرویس جهانی «یورونیوز»، اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۷ مرداد ماه ضمن بیان این خبر اعلام کرد که قانون جدید امنیتی چین که از اواخر ماه ژوئن بر هنگ کنگ اعمال شد،‌ یک نگرانی جدی است و حقوق هنگ کنگ برای برخورداری از آزادی را از بین می‌برد؛ حقوقی که قرار بود تحت شرایط واگذاری آن از بریتانیا به چین، تا سال ۲۰۴۷ مورد حمایت قرار گیرد.

پیش از این نیوزیلند با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل تصویب قانون جدید امنیت ملی چین در هنگ ‌کنگ، پیمان استرداد متهمان با آن دولت‌شهر را به حالت تعلیق درآورده است.

استرالیا، کانادا، و ایالات متحده هم در اوایل ماه جاری پیمان‌‌های استرداد متهمان با هنگ کنگ را به حالت تعلیق درآورده بودند.

در پی تصویب قانون امنیتی جدید چین که خودمختاری هنگ کنگ را مخدوش می‌کند، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز به کنگره گزارش کرد که بر اساس واقعیت‌های موجود، هنگ کنگ دیگر منطقه‌ای خودمختار از چین به شمار نمی‌رود.

وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرده است که اقدامات چین دولت ایالات متحده را بر آن داشته که از صدور تجهیزات دفاعی آمریکایی به هنگ کنگ جلوگیری کند. آقای پمپئو به تازگی در بیانیه‌ای با اشاره به قانون امنیتی جدید چین که محدودیت‌های بیشتری را در مورد شهروندان هنگ کنگ اعمال خواهد کرد، گفت که تصمیم حزب کمونیست چین برای سلب آزادی‌های مردم هنگ کنگ، دولت پرزیدنت ترامپ را بر آن داشت که در مورد سیاست خود در مورد این منطقه تجدیدنظر کند.

XS
SM
MD
LG