لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۰

دیپلمات ارشد آمریکا در هنگ کنگ: قانون جدید امنیت ملی یک «تراژدی» است


مخالفان قانون پکن، از جمله دولت پرزیدنت ترامپ، می‌گویند که این قانون در تضاد با اصل «یک کشور، دو نظام» برای پاسداری از آزادی‌های هنگ‌کنگ است.
مخالفان قانون پکن، از جمله دولت پرزیدنت ترامپ، می‌گویند که این قانون در تضاد با اصل «یک کشور، دو نظام» برای پاسداری از آزادی‌های هنگ‌کنگ است.

دیپلمات ارشد آمریکا در هنگ کنگ استفاده از قانون جدید امنیت ملی در این دولت‌شهر را اقدامی برای متوقف کردن «آزادی‌های بنیادین» و ایجاد «جوی از تهدید و خودسانسوری» دانست.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، هنسکام اسمیت، سرکنسول آمریکا در هنگ کنگ و ماکائو، روز دوشنبه ۱۶ تیرماه به خبرنگاران گفت: «استفاده از قانون جدید امنیت ملی برای از بین بردن آزادی‌های بنیادین و ایجاد جوی از تهدید و خودسانسوری، برای هنگ کنگ یک تراژدی است. هنگ کنگ دقیقا به دلیل باز بودن [آزاد بودنش] موفق بوده است و ما همه تلاش خود را برای حفظ آن [آزادی] انجام خواهیم داد.»

مخالفان قانون پکن، از جمله دولت پرزیدنت ترامپ، می‌گویند که این قانون در تضاد با اصل «یک کشور، دو نظام» برای پاسداری از آزادی‌های هنگ‌کنگ است.

آمریکا پیشتر اقدام چین در تصویب قانون امنیت ملی جدید برای هنگ کنگ را محکوم کرده بود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این باره گفته بود که «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آنها داده است.»

XS
SM
MD
LG