لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

یک مقام مسئول: نخست وزیر موقت هائیتی از این سمت کنار می‌رود


کلود جوزف، نخست وزیر موقت هائیتی
کلود جوزف، نخست وزیر موقت هائیتی

آریل هنری، نخست وزیر هائیتی قرار است بر مسند قدرت قرار گرفته و نخست وزیر موقت از کار کنار رود. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۲۸ تیر گزارش داد از زمان کشته شدن رئیس جمهوری هائیتی، کلود جوزف به عنوان نخست وزیر موقت زمام امور را در دست گرفته بوده است. کلود جوزف باید به پست قبلی خود و مقام وزیر خارجه هائیتی بازگردد اما فعلا روشن نیست که چه زمانی این تغییرات اجرا می شود و مذاکرات همچنان ادامه دارد.

طبق این گزارش کلود جوزف در یک فایل جدید صوتی از خودش به عنوان نخست وزیر هائیتی یاد کرده و خواستار اتحاد شده است.

گروه دیپلمات‌های بین‌المللی با صدور بیانیه‌ای گفتند قدرتمندانه آریل هنری، نخست وزیر منتخب را تشویق می‌کنند که به ماموریتی که به او محول شده ادامه دهد و دولتی تشکیل دهد.

این گروه دیپلمات‌ها متشکل از سفیران کشورهای آلمان، برزیل، کانادا، اسپانیا، ایالات متحده، فرانسه، و نمایندگان اتحادیه اروپا، سازمان ملل و سازمان کشورهای آمریکایی است.

جووینل مویز رئیس جمهوری هائیتی یک روز پیش از این که کشته شود،‌ آریل هنری را به مقام نخست وزیر منصوب کرده بود ولی مراسم تحلیف و ادای سوگند برگزار نشده بود.

جووینل مویز در سال ۲۰۱۷ به ریاست جمهوری هائیتی رسید، ولی با چالش‌های بسیاری مواجه بود، و مخالفان او را به فساد مالی، و تلاش برای ایجاد دیکتاتوری متهم کر‌دند، اتهاماتی که رئیس جمهوری هائیتی آنها را نپذیرفت.

XS
SM
MD
LG