لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

کاخ سفید می‌گوید درخواست هائیتی برای اعزام نیروهای آمریکایی به آن کشور را بررسی می‌کند


جن ساکی
جن ساکی

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، دوشنبه گفت که ایالات متحده در حال بررسی درخواست هائیتی برای اعزام نیروهای آمریکایی به آن کشور است.

به گزارش رویترز، به دنبال ترور جووینل مویز، رئیس جمهوری هائیتی، در پایتخت آن کشور کلود جوزف، نخست وزیر موقت هائیتی، از آمریکا خواست که نیروهای خود را برای کمک به تأمین امنیت فرودگاه و سایر زیرساخت‌های اساسی هائیتی به آن کشور اعزام کند.

جن‌ ساکی در نشست مطبوعاتی کاخ سفید گفت که رهبری سیاسی هائیتی همچنان نامشخص است ‌و اتحاد رهبران‌ آن کشور برای اتخاذ تصمیمی یکپارچه برای ترسیم آینده هائیتی امری حیاتی است.

جووینل مویز چهارشنبه گذشته در منزل شخصی خود در شهر پورتو پرنس توسط گروهی که مقامات هائیتی آنها را جوخه‌ای متشکل از ۲۶ کلمبیایی و دو هائیتیایی آمریکایی‌تبار توصیف کرده‌اند، به ضرب گلوله کشته شد. به گفته پلیس هائیتی، علاوه بر تعدادی از اعضای این گروه یک مظنون اصلی نیز یکشنبه دستگیر شد.

ترور رئیس جمهوری هائیتی این کشور فقیر حوزه دریای کارائیب را دچار آشفتگی کرده است.

مقامات آمریکایی برای ارزیابی وضعیت و ملاقات با سه سیاستمدار رقیب که مدعی تسلط بر اوضاع کشور هستند، به هائیتی سفر کردند.

جن ساکی در این نشست خبری گفت، نکته‌ مشخص سفر مقامات آمریکایی به هائیتی این بود که آینده رهبری سیاسی این‌ کشور مشخص نیست.

رهبری جوزف کلود، نخست وزیر موقت هائیتی، از سوی دو سیاستمدار ارشد دیگر این‌ کشور، یعنی آریل هنری نخست وزیر تعیین شده و جوزف لمبرت رئیس مجلس سنا، به چالش کشیده شده است.

مقامات آمریکایی در جلسه مشترکی که با این سیاستمداران داشتند بر ضرورت برقراری گفتمان آزاد و سازنده و برگزاری انتخابات منصفانه در هائیتی تأکید کردند.

XS
SM
MD
LG