لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۱

رئیس جمهوری هائیتی ترور شد؛ آمریکا سفارت خود را موقتا تعطیل کرد


جوونیل مویز
جوونیل مویز

جووینل مویز، رئیس جمهوری هائیتی در حمله افراد مسلح ناشناس به منزل شخصی او در پایتخت این کشور، به ضرب گلوله کشته شد.

به گزارش رویترز، دولت هائیتی ضمن تأیید خبر مرگ رئیس جمهوری، این حمله را «وحشیانه» توصیف کرد. قتل جووینل مویز، موجب افزایش نگرانی‌ها از احتمال تشدید آشفتگی‌ها در این کشور فقیر حوزه کارائیب شده است.

ترور رئیس جمهوری هائیتی به دنبال آغاز موج تازه‌ای از خشونت‌های گروه‌های تبهکار در پورتو پرنس، پایتخت این کشور صورت می‌گیرد. در ماههای اخیر، پورتو پرنس صحنه درگیری‌های تبهکاران با یکدیگر، و نیروهای پلیس برای کنترل محله‌های شهر بوده است، و بسیاری از مناطق پایتخت غیر قابل رفت و آمد است.

به گفته کلود جوزف نخست وزیر موقت هائیتی، در حمله مهاجمان به منزل جووینل مویز در ساعت یک بامداد بوقت محلی، همسرش نیز در اثر اصابت گلوله زخمی شده است. او ضمن ابراز تأسف از درگذشت رئیس جمهوری، گفت که نیروهای امنیتی بر اوضاع مسلط هستند و جای نگرانی نیست.

این در حالی است که به گفته شاهدان عینی، پس از ترور جووینل مویز، صدای شلیک گلوله در محله‌های مختلف پورتو پرنس شنیده می‌شود.

جووینل مویز در سال ۲۰۱۷ به ریاست جمهوری هائیتی رسید، ولی با چالش‌های بسیاری مواجه بود، و مخالفان او را به فساد مالی، و تلاش برای ایجاد دیکتاتوری متهم کر‌دند، اتهاماتی که رئیس جمهوری هائیتی آنها را نپذیرفت.

به دنبال این واقعه، آمریکا سفارت خود را به دلیل «ادامه وضعیت امنیتی» در این‌ کشور، روز چهارشنبه تعطیل کرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در واشنگتن گفت که آمریکا در حال ارزیابی این «حمله غم‌انگیز» است، و اطلاعات لازم در اختیار جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده قرار خواهد گرفت.

او در ادامه، از آمادگی آمریکا برای کمک‌های مورد نیاز هائیتی خبر داد، و افزود که «این یک تراژدی است، و قطعا وزارت خارجه و سفارت آمریکا در هائیتی در ارتباط نزدیکی با یکدیگر خواهند بود.»

جن ساکی تأکید کرد که مردم هائیتی باید بدانند که ایالات متحده آمریکا در کنار آنها خواهد بود.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز در همین رابطه بیانیه‌ای منتشر کرد.

او در این بیانیه‌ تأکید کرد که کنگره آمریکا نیز در وحشت ناشی از ترور رئیس جمهوری هائیتی و حمله به بانوی نخست هائیتی، با پرزیدنت بایدن و آمریکاییان، و مردم هائیتی همراه است.

نانسی پلوسی ضمن محکوم کردن این «اقدام وحشیانه»، گفت کنگره آمریکا برای پشتیبانی و کمک به مردم هائیتی در این دوران دشوار آماده است.

XS
SM
MD
LG