لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۸

واکنش کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا به دخالت نظامیان در میانمار و بازداشت آنگ سان سوچی رهبر دولت


 وزیر خارجه آمریکا از رهبران ارتش در میانمار خواست بازداشت شدگان و مقام‌های دولتی این کشور را فورا آزاد کنند.
وزیر خارجه آمریکا از رهبران ارتش در میانمار خواست بازداشت شدگان و مقام‌های دولتی این کشور را فورا آزاد کنند.

در پی اقدام ارتش میانمار (برمه) در بازداشت «آنگ سان سوچی» رهبر دولت و همچین اعلام وضعیت فوق العاده در این کشور، کاخ سفید و وزیر خارجه آمریکا به وقایع این کشور واکنش نشان دادند و دخالت ارتش و بازداشت‌ها را محکوم کردند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئيس جمهوری آمریکا توسط جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در جریان وقایع میانمار (برمه) قرار گرفته است. خانم ساکی در بیانیه خود گفته است که آمریکا به حمایت از بنیان‌های دموکراسی در میانمار ادامه می‌دهد و از ارتش و همه گروه‌ها می‌خواهد که به قانون بازگردند و بازداشت شدگان امروز آزاد شوند. ایالات متحده با هرگونه پیامد خارج از نتیجه انتخابات اخیر مخالف است و اگر شرایط به قبل باز نگردد، علیه افراد مسئول اقدام خواهد کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده نیز در بیانیه جداگانه‌ای ضمن ابراز نگرانی شدید، خواستار آزادی مقامات رسمی دولت میانمار از سوی رهبران ارتش این کشور شد.

براساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن گفت: «آزادی بازداشت شدگان، احترام به خواست مردم برمه است که ۸ نوامبر در انتخابات آزاد، نظرشان را بیان کردند.»

وی همچنین گفت که ایالات متحده درکنار مردم برمه برای رسیدن به دموکراسی،‌ آزادی،‌صلح و پیشرفت ایستاده است.

دخالت ارتش میانمار و بازداشت آنگ سان سوچی

بامداد دوشنبه ۱۳ بهمن رسانه‌ها اعلام کردند ارتش این کشور بعد از بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر و شماری از چهره‌های حزب حاکم در میانمار، اعلام وضعیت فوق العاده کرده و قدرت را به دست گرفته است.

از صبح دوشنبه خطوط تلفن در نایپیداو، پایتخت میانمار قطع شد. همچنین سایت نت‌بلاکس که وضعیت اینترنت در جهان را مانیتور می‌کند از قطعی اینترنت این کشور خبر داد.

تنش‌ها بین ارتش و حزب حاکم بعد از انتخابات دو ماه پیش، در روزهای اخیر تشدید شده بود. ائتلاف ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات هشت نوامبر توانست ۸۳ درصد آرا را کسب کند و پیروز شد اما ارتش اعلام کرد در این انتخابات تقلب شده و نتیجه آن را نپذیرفت. این دومین انتخابات آزاد در میانمار پس از پایان حکومت نظامیان در سال ۲۰۱۱ بود.

کمیسیون انتخابات میانمار ادعای ارتش درباره تقلب را رد کرده بود.

قانون اساسی میانمار یک چهارم کرسی‌های پارلمان این کشور را به ارتش واگذار کرده است. همچنین وزرای سه کابینه کلیدی دولت آنگ سان سوچی توسط ارتش منصوب می‌شدند.

این دومین بار در سه دهه اخیر است که ارتش امور میانمار را در کنترل خود می‌گیرد. ارتش از ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ اجازه به قدرت رسیدن را به مخالفان نداده بود.

میو نایونت، سخنگوی ائتلاف ملی برای دموکراسی در میانمار به خبرگزاری فرانسه گفت که با شرایطی که شاهد هستیم، «مجبوریم تصور کنیم که ارتش دست به کودتا زده است.»

آنگ سان سوچی ۷۵ ساله دختر ژنرال آنگ سان، قهرمان استقلال میانمار است که در سال ۱۹۴۸ کشته شد. خانم سوچی بعدها در انتخابات پیروز شد اما با مخالفت نظامیان، از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ سالها در زندان یا حصر خانگی بود. او در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه صلح نوبل شد.

ائتلاف ملی برای دموکراسی به رهبری خانم سوچی در سال ۲۰۱۵ در انتخابات پارلمانی میانمار پیروز شد اما چون خانم سوچی با یک خارجی ازدواج کرده و از او فرزندی دارد، اجازه رسیدن به ریاست جمهوری را نداشت؛ او در سمت مشاور دولت، عملا رهبر دولت میانمار به حساب میاید.

XS
SM
MD
LG