لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و آمریکا: انتخابات سوریه نه آزاد است و نه منصفانه


بنرهای انتخاباتی در شهر حمص، سوریه
بنرهای انتخاباتی در شهر حمص، سوریه

وزیران خارجه کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند انتخاباتی که قرار است روز چهارشنبه پنجم خرداد ماه در سوریه برگزار شود، نه آزاد است و نه منصفانه، و برگزاری این انتخابات در خارج از چارچوب مشخص سازمان ملل را تقبیح می‌کنند.

وزیران خارجه این کشورها در این بیانیه مشترک که روز سه‌شنبه چهارم خرداد منتشر شد گفتند: ما تصمیم رژیم اسد برای برگزاری انتخابات در خارج از چارچوب مشخص شده در قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل را تقیبح، و از تمامی صداها در سوریه از جمله نهادهای مدنی و مخالفان در سوریه که روند انتخاباتی را نامشروع خوانده‌اند، حمایت می‌کنیم.

این بیانیه می‌افزاید: همان‌گونه که در قطعنامه شورای امنیت آمده است، انتخابات باید آزاد و منصفانه و تحت نظارت سازمان ملل و با بالاترین استانداردهای بین‌المللی، شفافیت و پاسخگویی، برگزار شود، برای این که یک انتخابات معتبر باشد، همه سوری‌ها از جمله کسانی که درون مرزها بی‌خانمان شده‌اند، پناهندگان، جوامع اقلیت در دیگر کشورها و در محیطی امن و بی‌طرف باید اجازه داشته باشند در آن شرکت کنند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد بشار اسد قرار است روز چهارشنبه با برگزاری یک انتخابات، حاکمیت خاندان خود بر سوریه را گسترش دهد.

جنگ داخلی سوریه در حالی وارد یازدهمین سال شده است که ایران و روسیه، از حامیان جدی حفظ بشار اسد در قدرت در سوریه هستند. به گزارش آسوشیتدپرس، بیش از نیم میلیون نفر در جنگ سوریه جان خود را از دست دادند و بیش از نیمی از جمعیت ۲۰ میلیون نفری آن از خانه و زندگی خود آواره شدند.

XS
SM
MD
LG