لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۱

بازداشت بیش از هزار نفر در سومین شب اعتراضات انتخاباتی بلاروس؛ واکنش مایک پمپئو به اعتراضات در بلاروس


زنان نقش پررنگی در اعتراضات در شهر مینسک دارند.
زنان نقش پررنگی در اعتراضات در شهر مینسک دارند.

به گزارش رویترز، وزارت کشور بلاروس اعلام کرد که پلیس آن کشور سه شنبه ۲۱ مرداد در سومین شب اعتراضات بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، بیش از ۱۰۰۰ نفر را بازداشت کرد. در آن انتخابات، السکاندر لوکاشنکو پیروز اعلام شد.

وزارت کشور بلاروس روز چهارشنبه گفت که ۵۱ معترض و ۱۴ افسر پلیس در اعتراضات شبانه مجروح شدند.

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه در پراگ و در کنفرانس خبری با نخست وزیر جمهوری چک به پرسشی در مورد بلاروس پاسخ داد و گفت که ایالات متحده می‌خواهد مردم بلاروس هم مانند مردم دیگر کشورها از فرصت‌ها و آزادی‌ها برخودار باشند و «برای مردم ایران، روسیه، و چین هم همین خواسته را داریم.»

پیشتر نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نحوه انتخابات بلاروس را عمیقا نگران کننده خوانده و گفت که آن انتخابات «نه آزاد بود و نه عادلانه.» وزیر خارجه آمریکا خشونت علیه معترضان و بازداشت طرفداران نیروهای اپوزیسیون را محکوم کرد و گفت: «ما از آرمان‌های دموکراتیک مردم بلاروس پشتیبانی می‌کنیم.»

وزیران خارجه اتحادیه اروپا نیز قرار است روز جمعه برای بررسی تحریم های هدفمند علیه بلاروس تشکیل جلسه دهند. به گفته وزیر خارجه سوئد، این جلسه پس از سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات بلاروس برگزار می‌شود.

به گزارش نشریه هیل، در همین رابطه سناتور دموکرات کریس مورفی نیز از کاخ سفید خواسته است که در پی برگزاری انتخابات مناقشه برانگیز اخیر در بلاروس، نامزد پیشنهادی خود برای احراز سمت سفیر آمریکا در بلاروس را پس بگیرد. او گفت که دولت بلاروس می‌خواهد انتخابات را «به سرقت ببرد» و اکنون زمان مناسبی برای فرستادن سفیر آمریکا به مینسک برای اولین بار پس از گذشت بیش از یک دهه و برقراری روابط دیپلماتیک با دولت لوکاشنکو نیست.

XS
SM
MD
LG