لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۶

بریتانیا از گروه هفت می‌خواهد طالبان را در صورت نقض حقوق بشر و پناه دادن پیکارجویان تحریم کنند


نیروهای طالبان. آرشیو
نیروهای طالبان. آرشیو

بریتانیا در پی آن است که از سران کشورهای گروه هفت بخواهد تحریم های تازه‌ای علیه طالبان وضع کنند.

قرار است سران کشورهای هفت، که اقتصادهای توسعه یافته را رهبری می کنند، روز سه شنبه به طور مجازی دیدار کنند.

بوریس جانسون، نخست ‌وزیر بریتانیا، که ریاست دوره‌ای این گروه را برعهده دارد روز یکشنبه خواستار برگزاری اجلاس مجازی سران کشورهای گروه هفت با حضور آمریکا، ایتالیا، فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا و کانادا شده بود.

رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی و یک مقام دولت بریتانیا، که خواست نامش فاش نشود، می نویسد دولت بریتانیا معتقد است کشورهای گروه هفت باید در صورت نقض حقوق بشر از سوی طالبان و یا اجازه این گروه به شبه نظامیان برای استفاده از خاک افغانستان به عنوان یک مامن، تحریم‌های اقتصادی و قطع کمک به طالبان را مد نظر قرار دهند.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز یکشنبه به خبرنگاران گفت طالبان هیچ اقدامی علیه نیروهای آمریکایی که فرودگاه کابل را در کنترل دارند انجام نداده است.

بایدن در پاسخ به سئوالی در مورد حمایت آمریکا از پیشنهاد دولت بریتانیا برای تحریم طالبان در صورت موارد نقض حقوق بشر و اجازه دادن به شبه نظامیان برای استفاده از خاک افغانستان گفت: «پاسخ مثبت است. این به رفتار آنها [طالبان] بستگی دارد.»

هزاران نفر از مردم افغانستان و خارجی‌ها، از زمان تصرف کابل از سوی طالبان در پانزدهم ماه اوت، تلاش کرده‌اند برای خروج از افغانستان خود را به هواپیماها در فرودگاه کابل برسانند.

یک مقام ناتو روز یکشنبه گفت دستکم ۲۰ نفر طی یک هفته پیش از آن در فرودگاه کابل و محوطه اطراف آن کشته شده اند. شاهدان می گویند از این تعداد شماری در تیراندازی و بقیه حین فرار و ازدحام جمعیت کشته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG