لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۵

بریتانیا و کانادا لوکاشنکو و شماری از مقامات ارشد بلاروس را تحریم کردند


دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن. ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن. ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بریتانیا و کانادا آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس، پسر او، و دیگر مقامات ارشد آن کشور را برای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری و دست زدن به خشونت علیه معترضان هدف تحریم قرار داده‌اند.

لوکاشنکو و سایر تحریم‌شدگان به واسطه این تحریم‌ها مشمول ممنوعیت‌های مسافرتی و توقیف دارایی‌ها می‌شوند.

پیشتر مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در واکنش به گزارش‌هایی درباره سرکوب مخالفان دولت لوکاشنکو، گفت که آمریکا با متحدان خود در حال بررسی افزایش تحریم‌های هدفمند علیه ناقضان حقوق بشر در بلاروس است.

در نتیجه سرکوب‌های پس از انتخابات در بلاروس بیش از ۱۲ هزار نفر از شرکت کنندگان در تظاهرات بازداشت شده‌اند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌ای گفت: «ما نتیجه این انتخابات را نمی‌پذیریم. ما مسئولان رفتار خشونت‌بار علیه مردم بلاروس را پاسخگو خواهیم کرد و برای ارزش‌های‌مان، یعنی دموکراسی و حقوق بشر، خواهیم ایستاد.»

فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، گفت: «در حالی که دولت بلاروس به نقض برنامه‌ریزی شده حقوق بشر ادامه داده و نشانه‌ای از پایبندی صادقانه به یافتن راه حلی در مذاکره با گروه‌های مخالف بروز نمی‌دهد، کانادا ساکت نخواهد نشست.»

علاوه بر آلکساندر لوکاشنکو و پسرش ویکتور، که رئیس دفتر رئیس جمهوری است، وزیر کشور بلاروس و دو معاون او نیز هدف تحریم‌های بریتانیا قرار گرفته‌اند. دولت کانادا نیز لوکاشنکو و ۱۰ مقام دیگر بلاروس را تحریم کرده است.

XS
SM
MD
LG