لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

مایک پمپئو: با متحدان در حال بررسی تحریم هدفمند ناقضان حقوق بشر در بلاروس هستیم


Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, Aug. 5, 2020. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais, Pool)
Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, Aug. 5, 2020. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais, Pool)

وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش به گزارش‌ها درباره ربودن یکی از رهبران مخالف دولت لوکاشنکو، گفت که آمریکا با متحدان خود در حال بررسی افزایش تحریم‌های هدفمند علیه ناقضان حقوق بشر در بلاروس است.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا که سه‌شنبه شب ۱۸ شهریور منتشر شد، آقای پمپئو گفت که از گزارش‌ها درباره ربودن «ماریا کولسنیکووا» عضو شورای هماهنگی مخالفان عمیقا نگران است. وی افزود: ایالات متحده به همراه متحدان و شرکای خود مشغول بررسی افزایش تحریم‌های هدفمند علیه کسانی است که در سرکوب و نقض حقوق بشر در بلاروس نقش دارند.

آقای پمپئو در بیانیه خود از مقامات بلاروس خواست که به خشونت علیه مردم خود پایان دهند و همه کسانی که ناعادلانه بازداشت شده‌اند - از جمله یک شهروند آمریکایی- را آزاد کنند.

خانم کولسنیکووا ۳۸ ساله، از منتقدان سرسخت الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس است و در سازماندهی تظاهرات گسترده هفته‌های اخیر در اعتراض به تقلب در رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری نقش مهمی ایفا کرده است.

مخالفان دولت لوکاشنکو می‌گویند ماریا کولسنیکووا بعد از اینکه برای خروج اجباری به اوکراین مقاومت کرد، دستگیر شد. دو همکار خانم کولسنیکووا گفته اند که روز دوشنبه بازداشت و بازجویی شدند و به آنها پیشنهاد شده که از مرز اوکراین از کشور خارج شوند. اما در زمان خروج از مرز، ماریا کولسنیکووا پاسپورت خود را پاره کرده است و فریاد زده است که به جایی نمی‌رود. دو همکار او بعد از خروج از بلاروس، در اوکراین به خبرنگاران این رویداد را شرح دادند.

ده‌ها هزار تن روز یکشنبه ۱۶ شهریور با راهپیمایی به سمت محل سکونت رئیس جمهوری در پایتخت بلاروس خواستار استعفای او شدند.

اعتراضات در بلاروس بعد از انتخابات ۹ اوت / ۱۹ مرداد آغاز شد. مقام‌های انتخاباتی اعلام کردند که لوکاشنکو با ۸۰ درصد آرا برای ششمین بار رئیس جمهوری بلاروس شده اما سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد رقیب گفت که در انتخابات تقلب شده است و یک روز بعد به خاطر امنیت خود و خانواده‌اش از بلاروس خارج شد. لوکاشنکو به مدت ۲۶ سال،‌ یعنی از سال ۱۹۹۴ تاکنون، بلاروس را با «مشت آهنین» اداره و منتقدان و آزادی مطبوعات را در آن کشور سرکوب کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اواخر مرداد درباره وضعیت بلاروس گفت اوضاع در آن کشور وحشتناک است و آمریکا اوضاع را با دقت زیر نظر دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفت انتخابات بلاروس آزاد و عادلانه نبود.

XS
SM
MD
LG