لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۴

ایالات متحده و اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رئیس جمهوری مشروع بلاروس به رسمیت نمی‌شناسند


شش هفته بعد از انتخابات، معترضان همچنان در پایتخت بلاروس جمع می‌شوند.
شش هفته بعد از انتخابات، معترضان همچنان در پایتخت بلاروس جمع می‌شوند.

پس از مراسم ناگهانی و مخفیانه تحلیف ریاست جمهوری بلاروس در سایه اعتراضات گسترده به نتیجه انتخابات آن کشور،‌ ایالات متحده و اتحادیه اروپا جداگانه اعلام کردند که الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رئیس جمهوری قانونی بلاروس به رسمیت نمی‌شناسند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این باره به خبرنگار صدای آمریکا گفت: «انتخابات ۹ اوت نه آزاد بود و نه منصفانه. نتایج اعلام شده تقلب‌آمیز بود و مشروعیت نداشت. ایالات متحده نمی‌تواند السکاندر لوکاشنکو را به عنوان رئیس جمهوری منتخب و مشروع بلاروس تلقی کند.»

به گزارش رویترز، در همین حال ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۳ مهرماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که مراسم «به اصطلاح تحلیف» و نیز حکم جدید ادعایی الکساندر لوکاشنکو «فاقد هر گونه مشروعیت دموکراتیک است.»

همچنین اتحادیه اروپا اعلام کرده که در حال بررسی روابط خود با این کشور است.

الکساندر لوکاشنکو در طول سه دهه قدرت خود، افراد مخالف را سرکوب و زندانی كرده است. لوكاشنكو می‌گوید قصد کناره‌گیری ندارد و اتهام تقلب در انتخابات را رد کرده است.

در عین حال، مقامات دولت بلاروس تلاش کردند که با قطع اینترنت و مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی مانع هماهنگی اعتراضات و آگاهی‌رسانی در این رابطه شوند. آنها همچنین مجوز فعالیت خبرنگاران شبکه های عمده خارجی را باطل کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اواخر مرداد درباره وضعیت بلاروس گفت اوضاع در آن کشور وحشتناک است و آمریکا اوضاع را با دقت زیر نظر دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز گفت انتخابات بلاروس آزاد و عادلانه نبود.

XS
SM
MD
LG