لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

ایالات متحده دفتری را برای همکاری‌های نظامی آمریکا و افغانستان در کابل تاسیس می‌کند


کنفرانس خبری جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا،‌ در پنتاگون (جمعه ۱۱ تیر)
کنفرانس خبری جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا،‌ در پنتاگون (جمعه ۱۱ تیر)

با تایید لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، فرماندهی ماموریت نظامی در مورد افغانستان برای اطمینان از این که این کشور دیگر مکانی امن برای حضور تروریست‌ها و تهدید میهن ما نخواهد شد، به ژنرال کنث مک‌کنزی، فرمانده سنتکام محول خواهد شد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، روز جمعه ۱۱ تیر در یک کنفرانس خبری همچنین اعلام کرد عملیات خروج ایمن و منظم نیروهای نظامی آمریکایی از افغانستان که قرار بود تا یازدهم سپتامبر انجام شود، ادامه دارد و انتظار می‌رود این خروج پیش از موعد، یعنی تا پایان اوت، نهایی شود.

در حال حاضر نیروهای آمریکایی در افغانستان تحت نظر ژنرال اسکات میلر هستند و این انتقال ماموریت به ژنرال مک‌کنزی در چند هفته آینده انجام خواهد شد. همچنین آمریکا دفتری برای همکاری‌های نظامی با افغانستان در کابل ایجاد می‌کند و دفتر همکاری‌های پشتیبانی هم در قطر خواهد بود.

سخنگوی پنتاگون همچنین گفت با تایید وزیر دفاع آمریکا،‌ دفتری برای همکاری‌های پیش‌روی نظامی ایالات متحده و افغانستان در کابل تشکیل می‌شود و هدایت آن برعهده دریابان پیتر ویسلی خواهد بود.

ایالات متحده آمریکا پایگاه هوایی بگرام که در ۲۰ سال گذشته از مکان‌های اصلی و استراتژیک برای نیروهای نظامی ایالات متحده و نیروهای ناتو بود را به افغانستان تحویل داد.

پرزیدنت بایدن در ماه آوریل سال جاری اعلام کرد که تا سپتامبر بنا دارد به حضور نظامی ۲۰ ساله کشورش در افغانستان پایان دهد.

XS
SM
MD
LG