لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۷

زنان و مردان افغان خود را برای رویارویی با طالبان «مسلح» می کنند


حومه کابل - آرشیو
حومه کابل - آرشیو

همزمان با نزدیک شدن خروج نظامیان ائتلاف به رهبری آمریکا از افغانستان، و نیز شدت گرفتن حمله های طالبان برای تصرف مناطق مختلف و بیرون راندن نیروهای دولتی، زنان و مردان افغان در بخش هایی از کشور خود را مسلح می کنند تا در برابر پیشروی طالبان از خود دفاع کنند.

گروهی از شهروندان افغان در ولایت پروان در شمال کابل، که خود را در برابر حملات طالبان تجهیز کرده اند، به خبرگزاری رویترز گفته‌اند اگر طالبان دنبال جنگ باشد، یا در صدد تعرض به زنان و اموال مردم باشد، حتی کودکان تفنگ به دست می گیرند و در برابر آنها می ایستند.

در کوه های وردک در غرب کابل نیز، هزاره‌ها گروه مسلح چند صد نفره ای تشکیل داده و ماه‌هاست مانع از پیشروی طالبان در منطقه شده اند، اما هزاره‌ها با دولت مرکزی به رهبری اشرف غنی نیز اختلاف نظر دارند.

یکی از زنان ساکن کابل به خبرگزاری رویترز گفته است از هم اکنون غیبت نیروهای نظامی آمریکا در پایتخت احساس می شود. وی ابراز نگرانی کرده که اگر توافقی بین حکومت مرکزی و طالبان شکل نگیرد، معلوم نیست چه بر سر تحصیل زنان و دختران بیاید.

اما ملا عبدالغنی برادر، قائم مقام رهبر طالبان، می گوید به محض آنکه نیروهای آمریکایی خاک افغانستان را ترک کنند، حقوق همه افغان‌ها بنا به سنت افغان و دین اسلام محفوظ خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG