لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

وزارت دفاع افغانستان از کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از اعضای طالبان در استان تخار خبر داد


تجمع مردان مسلح برای اعلام حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، حومه کابل (آرشیو)
تجمع مردان مسلح برای اعلام حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، حومه کابل (آرشیو)

همزمان با ادامه پیشروی طالبان در شمال افغانستان، وزارت دفاع آن کشور روز شنبه ۵ تیر ماه اعلام کرد در جریان درگیری‌ها در استان تخار ۴۶ تن از اعضای طالبان کشته و حدود ۲۵ نفر از آنها نیز زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان با انتشار بیانیه‌ای از حمله هماهنگ نیروهای امنیت ملی و افراد محلی، با پشتیبانی نیروی هوایی، به یک کاروان شبه‌نظامیان طالبان در دو نقطه از استان تخار در شمال آن کشور خبر داد.

این بیانیه خاطرنشان کرده است که در این حملات، نیروهای امنیتی افغانستان موفق شدند بدون تحمل هیچگونه تلفاتی، ده‌ها تن از نیروهای طالبان، از جمله هشت تن از اعضای ارشد آنها را، کشته یا زخمی کنند و دو خودروی نظامی و مقادیر زیادی تسلیحات آنها را نیز از بین ببرند.

مناطق شمالی افغانستان از ۲۰ سال پیش مقر فعالیت گروه‌های وابسته به اقلیت‌های قومی مختلف علیه طالبان با هدف برکناری آنها از قدرت بوده است.

طالبان در حالی در تلاش برای تثبیت کنترل خود در شمال افغانستان است که شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته گذشته به منظور تشویق روند صلح در آن کشور، معافیت آنها از تحریم‌ها را برای مدت سه ماه دیگر تمدید کرد. اما این اقدام با واکنش‌های انتقادی شدید کاربران افغانستانی در فضای مجازی همراه شده است.

XS
SM
MD
LG