لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

حامد کرزای و عبدالله عبدالله می‌گویند با طالبان در تماس هستند


عبدالله عبدالله (راست) و حامد کرزای
عبدالله عبدالله (راست) و حامد کرزای

حامد کرزای، رئیس جمهور پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی آشتی ملی افغانستان در پیامی ویدئویی مشترک اعلام کردند، با طالبان و سایر گروه‌ها برای «آرامش» در تماس هستد.

حامد کرزای روز دوشنبه ۲۵ مرداد ماه با انتشار این ویدیو در صفحه فیسبوک خود گفت‌ برای «آرامش بیشتر» در شهر کابل به کوشش ادامه می‌دهند،‌ با طالبان در موارد مختلفی گفتگو صورت گرفته و به همکاری «بسیار خوبی» نیز اشاره کرد.

او در ادامه صحبت‌های خود برای کشور افغانستان آرزوی «صلح، امنیت و خوشحالی سراسری» کرد.

عبدالله عبدالله، نیز در این پیام ویديویی با اشاره به اینکه با بزرگان و مقامات مسئول داخل افغانستان در تماس هستند، گفت: «کوشش، سعی و تلاش ما در این مرحله، خارج از هر نوع ملاحظه‌ای دیگر آرمش مردم شهر کابل است.»

او نیز در ادامه با اشاره شرایط جدید افغانستان گفت «با تغییراتی که پیش آمده، مردم در وضعیت دشواری قرار گرفتند، ‌امیدوار هستیم که تماس‌هایی که داشتیم در این زمینه‌ها در عرصه کلان مملکت مفید» واقع شود.

بسیاری از مردم افغانستان نسبت به بازگشت قوانین سخت‌گیرانه گروه اسلامگرای طالبان و نقض حقوق اولیه خود به ویژه حقوق زنان افغان نگران هستند و تلاش کرده‌اند که از این کشور خارج شوند.

در تلاش مردم افغانستان برای خروج از طریق فرودگاه کابل، دست کم هفت نفر کشته شده‌‌اند. گزارش شده برخی از مردم به هواپیماها آویزان شده بودند که پس از سقوط جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG