لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

طالبان دو روز پس از خروج نیروهای آمریکایی به پایگاه بگرام حمله کرد


نیروهای آمریکایی روز جمعه از بگرام خارج شدند
نیروهای آمریکایی روز جمعه از بگرام خارج شدند

مقام‌های امنیتی استان پروان می‌گویند حمله طالبان به پایگاه نظامی بگرام را دفع کردند و در این درگیری‌ به جنگجویان این گروه تلفات وارد شده است.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، عبدالرووف ارزگانی، فرمانده پلیس استان پروان روز یکشنبه ۴ ژوئیه به صدای آمریکا گفت جنگجویان طالبان شب گذشته از بخش‌های کوه صافی به این پایگاه حمله کردند و این درگیری چندین ساعت ادامه داشت.

آقای ارزگانی افزود جنگجویان طالبان تا ۱۲ کیلومتری این پایگاه پیشروی کرده بودند.

او افزود نیروهای امنیتی و مردمی حملات طالبان را مهار کردند و تا کنون شمار دقیق تلفات وارده شده به آن گروه معلوم نیست.

در‌ همین ارتباط، ژنرال اسکات میلر فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان می گوید، تمام نشانه ها حاکی از آن است که گروه طالبان در نظر دارد وارد کابل شود.

ژنرال میلر در مصاحبه با ای بی سی که چند روز پیش از تخلیه پایگاه بگرام ضبط، و روز یکشنبه از این شبکه خبری پخش شد، ضعف روحیه در ارتش افغانستان و پیشروی طالبان را نگران کننده دانست، و گفت شخصا انتظار دارد که نیروهای طالبان دیر یا زود وارد کابل شوند.

ژنرال اسکات میلر که بیش از هر فرمانده آمریکایی دیگری در افغانستان خدمت کرده است، گفت در صورت تسلط کامل طالبان برافغانستان، به احتمال زیاد اوضاع امنیتی آن کشور رو به وخامت خواهد رفت.

روز جمعه، یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا خروج نیروهای آمریکایی از پایگاه هوایی بگرام و تحویل آن به نیروهای امنیت ملی افغانستان را تایید کرد.

پایگاه هوایی بگرام در شهرستانی به همین نام در ۶۰ کیلومتری شمال پایتخت کابل مقر اصلی نیروهای آمریکا در افغانستان بود.

XS
SM
MD
LG