لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۴

واکنش سناتور مارکو روبیو به ردصلاحیت نامزدهای دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ؛ عزم چین مایه خشم است


Sen. Marco Rubio, R-Fla., arrives as State Departm
Sen. Marco Rubio, R-Fla., arrives as State Departm

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو می گوید دولت هنگ کنگ با رد صلاحیت ۱۲ نامزد دموکراسی خواه داوطلب شرکت در انتخابات «شورای قانونگذاری» هنگ کنگ مردم آن شهر را «از بازتاب صدایشان محروم و کنترل پکن بر این شهر را تضمین می کند».

دولت هنگ کنگ روز پنج شنبه گفت نامزدهای مذکور به این دلیل رد صلاحیت شدند که مخالف قانون جدید امنیت ملی و مدافع استقلال این قطب مالی هستند. دولت مرکزی در پکن قانون تازه امنیت ملی را اول ژوئیه بر هنگ کنگ تحمیل کرد.

در اعلامیه دولت هنگ کنگ اشاره ای نشده است که ۱۲ نامزد منع شده از شرکت در انتخابات «شورای قانونگذاری» چه کسانی هستند، اما جاشوآ وانگ، کنشگر دموکراسی خواه سرشناس، در رسانه های اجتماعی تائید کرد که یکی از ۱۲ نفر است.

اعضای «حزب مدنی» در یک کنفرانس خبری پس از رد صلاحیت ۱۲ نامزد دموکراسی خواه داوطلب شرکت در انتخابات شورای قانونگذاری هنگ کنگ. ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰
اعضای «حزب مدنی» در یک کنفرانس خبری پس از رد صلاحیت ۱۲ نامزد دموکراسی خواه داوطلب شرکت در انتخابات شورای قانونگذاری هنگ کنگ. ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰

سناتور روبیو، رئیس کمیته فرعی حقوق بشر و دموکراسی در سنای ایالات متحده، در بیانیه ای که پنج شنبه منتشر کرد با انتقاد شدید از رد صلاحیت ها شامل دو کنشگر سرشناس دموکراسی خواه، جاشوآ وانگ و لستر شام، گفت: «عزم حزب کمونیست چین برای مصادره به مطلوب این شهر مایه خشم و یک تراژدی برای آن هایی است که از آرمان آزادی حمایت می کنند.»

جاشوآ وانگ یکی از جمع کثیر کنشگران دموکراسی خواه بود که اوایل این ماه در یک انتخابات مقدماتی غیررسمی به عنوان نامزد مخالفان انتخاب شد. بیش از ۶۰۰ هزار رای دهنده در انتخابات مقدماتی شرکت کردند. مقام های مسئول نسبت به غیرقانونی بودن احتمالی آن انتخابات هشدار داده بودند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج شنبه، در یک مصاحبه رادیویی با اشاره به لزوم برگزاری به موقع انتخابات «شورای قانونگذاری» هنگ کنگ در ششم سپتامبر گفت: «مردم هنگ کنگ سزاوار این هستند که مقام های منتخب شان در آن انتخابات بازتاب دهنده صدای آن ها باشند. اگر با قانون تازه ای که در هنگ کنگ به اجرا گذاشته شد این امکان از بین برود، نشانه دیگری در تائید این خواهد بود که حزب کمونیست چین هنگ کنگ را به یک شهر دیگر تحت کنترل کمونیست ها بدل کرده است.»

مارکو روبیو، نویسنده «قانون حقوق بشر و دموکراسی هنگ کنگ» که یکی از روسای «کمیسیون اجرایی دو حزبی در کنگره در امور چین» است، افزود: «ایالات متحده و جامعه بین المللی باید به این تعرض حزب کمونیست چین واکنش نشان دهند و هنگ کنگی هایی را که در برابر آزار و ایذاء سیاسی نیاز به حفاظت دارند کمک کنند.»

از جمله دیگر نامزدهای منع شده از انتخابات ماه سپتامبر سه عضو دموکراسی خواه «حزب مدنی» هستند. دولت هنگ کنگ ممکن است نامزدهای بیشتری را رد صلاحیت کند.

رد صلاحیت ها تازه ترین اقدام مسئولین برای سرکوب جنبش دموکراسی خواهی در هنگ کنگ است. روز چهارشنبه چهار کنشگر ۱۶ تا ۲۱ ساله طرفدار یک گروه استقلال طلب منحل شده به اتهام جدایی طلبی دستگیر شدند.

XS
SM
MD
LG