لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

فرنگی‌کاران به ناکامی کاروان ایران در المپیک‌ ۲۰۲۰ توکیو پایان دادند


محمد علی ساروی موفق به کسب مدال برنز در کشتی فرنگی شد، المپیک توکیو ۲۰۲۰ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
محمد علی ساروی موفق به کسب مدال برنز در کشتی فرنگی شد، المپیک توکیو ۲۰۲۰ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

کشتی فرنگی به ناکامی کاروان ایران در کسب مدال پایان داد و‌ پس از ده روز، محمد هادی ساروی موفق شد به مدال برنز المپیک دست یابد.

پس از مدال طلای جواد فروغی در تیراندازی که در روز نخست المپیک توکیو بدست آمد، این دومین مدال کاروان ورزشی ایران در سی و‌دومین دوره بازی‌های تابستانی ۲۰۲۰ توکیو است.

سه شنبه، دوازدهم مرداد ماه، روز خوب کشتی فرنگی، کسب یک مدال برنز و‌ صعود یک کشتی گیر به فینال بود.

در ادامه رقابت‌های کشتی فرنگی المپیک توکیو، محمدهادی ساروی، نماینده وزن ۹۷ کیلوگرم تیم ملی ایران و دارنده مدال برنز امیدهای جهان، در دیدار رده بندی مقابل آروی ساوولاینن قهرمان ۲۰۱۹ امیدهای جهان از فنلاند ۹ بر ۲ ‌پیروز شد و مدال برنز المپیک را از آن خود کرد.

ساروی در دور نخست حریفی از الجزایر را از پیش رو‌برداشت. سپس در یک‌چهارم نهایی نماینده ‌بلغارستان را مغلوب کرد. اما در نیمه نهایی برابر آرتور الکسانیان قهرمان جهان و المپیک از ارمنستان با نتیجه ۴ بر ۱ شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند. ‌محمد علی ساروی در دیدار رده بندی موفق شد اولین مدال کشتی فرنگی و دومین ‌مدال کاروان ایران را به دست آورد.

دیگر فرنگی کار ایران در دیدارهای رده‌بندی روز سه شنبه دوازدهم مرداد، محمدعلی گرایی بود. کاپیتان تیم ملی فرنگی در وزن ۷۷ کیلوگرم مقابل شوهی یابیکو از ژاپن ۱۳ بر ۳ شکست خورد و از رسیدن مدال برنز بازماند. گرایی که‌ در رقابت‌های روز دوشنبه عملکرد درخشانی داشت و‌ با به‌ نمایش گذاشتن فنون زیبای سالتو‌ بارانداز و‌سنجاب پرنده همه نگاه ها را به خود جلب کرد و امید کسب مدال بود، در نهایت با دو‌ شکست به عنوان پنجمی بسنده کرد.

اما برادر کوچکتر ‌او، محمدرضا گرایی در ۶۷ کیلوگرم موفق شد به فینال راه پیدا کند تا تنها فینالیست کشتی فرنگی ایران در این رقابت‌ها باشد. محمد رضا گرایی، دارنده مدال طلای زیر ۲۳ سال جهان، ابتدا از سد حریفی از کلمبیا گذشت. او در دومین مبارزه خود در مرحله یک چهارم نهایی مقابل فرانک اشتبلر دارنده ۳ مدال طلا و ۲ برنز جهان از آلمان به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد. در نیمه نهایی هم با غلبه بر راماز زوییدزه گرجستانی به فینال المپیک توکیو راه یافت. محمدرضا گرایی بعد از ظهر چهارشنبه، برای کسب مدال طلا به مصاف پرویز نصیب اف از اوکراین می رود.

پیش از این علیرضا نجاتی در وزن ۶۰ کیلوگرم از دور رقابت‌ها حذف شده‌ بود و امین میرزازاده، نماینده سنگین وزن ایران در ۱۳۰ کیلوگرم، به پنجمی رسیده بود.

بدین ترتیب، با قطعی شدن حداقل نشان نقره محمد رضا گرایی و در صورت پیروزی او‌ در مقابل نصیب اف و‌ کسب مدال طلا، پرونده کشتی فرنگی ایران در المپیک توکیو با‌ دو مدال بسته خواهد شد.

ناکامی وزنه‌برداری

علی هاشمی، وزنه بردار دسته ۱۰۹ کیلوگرم ایران در المپیک توکیو، از دور رقابت‌ها خارج شد. هاشمی در حرکت اول یکضرب، وزنه ۱۷۷ کیلوگرم و‌ در حرکت دوم وزنه ۱۸۱ کیلوگرم را بالای سر برد. هاشمی در حرکت سوم ۱۸۴ کیلوگرم را مهار کرد، اما در دو ضرب وزنه‌های ۲۲۶ و ۲۲۸ را انداخت و و‌شانس مدال را از دست داد.

نمایندگان ازبکستان، ارمنستان، و ‌لتونی مدال‌های این وزن را از آن خود کردند.

سهمیه‌های المپیک ایران به دلیل دوپینگ وزنه برداران ایران در چهار سال گذشته، به دو سهمیه مردان و دو سهمیه زنان کاهش پیدا کرد، و ‌پس از اعلام‌ عدم آمادگی پریسا جهانفکریان، تنها وزنه بردار زن ایران، علی هاشمی و‌ علی داوودی دو وزنه بردار ایران در المپیک هستند.

XS
SM
MD
LG