لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

والیبال ایران پس از شکست در مقابل ژاپن با المپیک خداحافظی کرد


بازی ایران و ژاپن
بازی ایران و ژاپن

در ادامه ناکامی های ورزش ایران در ۳۲امین دوره المپیک تابستانی، تیم ملی والیبال نیز با‌ قبول شکست ۳-۲ مقابل ژاپن با المپیک ۲۰۲۰ توکیو‌ وداع کرد.

تیم ملی والیبال ایران در مهمترین و‌ حساس ترین دیدار سال، به مصاف ژاپن میزبان بازی‌ها رفت. ایران که در این دوره المپیک، مقابل لهستان و ونزوئلا به پیروزی رسید و مقابل کانادا و ایتالیا شکست خورد، در پنجمین بازی خود از المپیک ۲۰۲۰ توکیو مقابل ژاپن در ست نخست ۲۵ -۲۱ مغلوب شد ولی در ست های دوم وسوم با نتایج ۲۵ به ۲۰ و ۳۱ به ۲۹ به پیروزی رسید و امیدهای ایران برای راهیابی به مرحله حذفی بیشتر شد. در ست چهارم‌ تلاش ملی پوشان والیبال بی نتیجه بود و ژاپن ۲۵ بر ۲۲ به برتری رسید تا همه چیز برای دو‌ تیم برابر شود. در ست پنجم و نهایی هم این ژاپن بود که ۱۵-۱۳ پیروز شد تا والیبال ایران‌ از صعود به مرحله یک چهارم نهایی المپیک باز بماند.

طبق آمار بازی، تیم ملی والیبال ایران در این دیدار در حمله بهتر بود و با کسب ۷۲ امتیاز در مقابل ۶۸ امتیاز حریف، موفق تر از ژاپن عمل کرد. در دفاع روی تور هم، تیم ملی والیبال ایران با ۹ امتیاز در مقابل ۸ امتیاز ژاپنی ها تیم برتر بود. در سرویس ژاپن با ۷ امتیاز در مقابل شش امتیاز ایران عملکرد بهتری داشت.

اما آنچه که پاشنه آشیل والیبال ایران شد، اشتباهات بود. ژاپن از اشتباهات بازیکنان ایران ۳۱ امتیاز به دست آورد درحالیکه ایران ۲۵ امتیاز از اشتباهات حریف کسب کرد. در واقع همان‌ فاکتوری که در نخستین بازی مقابل لهستان باعث برد ایران شد، در این دیدار نقش تعیین کننده در شکست ایران داشت. البته همواره یکی از نقاط ضعف اصلی والیبال ایران مهارت در سرویس و‌ دریافت اول بوده است.

همچنین والیبال و‌ در کل ورزش ایران از نوسان روحیه جنگندگی میان بازیکنان و‌ یا سرمربی رنج برده است.

به باور کارشناسان والیبال کسب تنها دو پیروزی در مرحله گروهی و حذف در مرحله مقدماتی المپیک تمام توان واقعی تیم ‌ایران‌ نیست و‌ نقش فدراسیون در یکسال عدم برنامه، به خدمت گرفتن یک سرمربی که سبک‌ کارش با والیبال ایران تفاوتهای زیادی داشته و زمان‌بر بودن هماهنگ شدن والیبالیست های کنونی با تفکرات تاکتیکی این سرمربی، برخی از دلایل شکست تیم ‌ملی و‌ حذف این نسل از ستاره های والیبال از المپیک توکیو است.

XS
SM
MD
LG