لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۰

پژوهش جدید: یک قمر سیاره مشتری ممکن است برای حیات مناسب باشد


تصویر «اروپا» یکی از قمرهای سیاره مشتری که از عکس ‌هایی که توسط سفینه فضایی «گالیله» ناسا در اواخر سال‌های ۱۹۹۰ گرفته شده، خلق شده‌ است
تصویر «اروپا» یکی از قمرهای سیاره مشتری که از عکس ‌هایی که توسط سفینه فضایی «گالیله» ناسا در اواخر سال‌های ۱۹۹۰ گرفته شده، خلق شده‌ است

گروهی از دانشمندان با بهره‌گیری از پشتیبانی مالی ناسا این موضوع را که چگونه برخوردهای کوچک مواد فضایی به سطح قمر سیاره مشتری، به نام «اروپا»، بر آن تاثیر گذاشته است و چگونه می‌تواند در جستجوی نشانه‌هایی از حیات در این قمر نقش داشته باشد، مورد مطالعه قرار داده‌اند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، دانشمندان تشخیص داده‌اند که در قمر «اروپا»، یک اقیانوس آب شور زیر یک لایه ضخیم یخ قرار دارد که شرایط آن می‌تواند برای حیات مناسب باشد.

به دلیل نزدیک بودن «اروپا» به سیاره مشتری، این قمر تحت تاثیر برخورد زباله‌های فضایی و تشعشعات الکترونی شدید تولید شده توسط سیاره‌ای که به دور آن می‌چرخد، قرار می‌گیرد. هر یک از این برخوردها می‌تواند سطح آن قمر را دگرگون کند.

پژوهشگران در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا در شهر پاسادینای ایالت کالیفرنیا، در حال مطالعه بر تاثیرات فزاینده این برخوردها بر سطح «اروپا» هستند. این تحقیقات بخشی از روند آماده‌سازی برای ارسال کاوشگر به این قمر دوردست در اواخر دهه جاری میلادی است.

«اروپا» یکی از ۷۹ قمر شناخته شده مشتری و یکی از نزدیک‌ترین آنها به این سیاره است.

XS
SM
MD
LG