لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

فضانوردان چینی به ایستگاه فضایی این‌ کشور رسیدند


فضاپیمای حامل سه فضانورد چینی
فضاپیمای حامل سه فضانورد چینی

فضانوردان چینی پنجشنبه ۲۷ خرداد به ایستگاه فضایی تازه این کشور در مدار زمین رسیدند تا ماموریت سه ماهه خود را در این مرکز آغاز کنند.

این یک نقطه عطف در برنامه‌های ‌بلندپروازانه فضایی چین به شمار می‌رود که حالا یکی از بازیگران اصلی این عرصه محسوب می‌شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، فضاپیمای حامل این‌ سه فضانورد چینی با موشک «لانگ مارچ ۲ اف» از مرکز فضایی «جیوکوان» در صحرای گبی به فضا پرتاب شد.

این سفر حدود شش ساعت طول کشید و آنها پس از سه ساعت وارد ایستگاه فضایی «تیانهه» یا «هارمونی بهشتی» شدند.

این‌فضانوردان در جریان این ماموریت به تکمیل، بازسازی، و تجهیز این مرکز فضایی می‌پردازند که نقش مهمی در پروژه‌های اکتشافی و پژوهشی چین خواهد داشت.

به گفته سازمان فضایی چین تا این لحظه همه چیز طبق برنامه پیش رفته است و مشکل خاصی وجود ندارد.

فضانوردان چینی
فضانوردان چینی

رهبران چین امیدوارند که این ماموریت با موفقیت کامل همراه باشد، زیرا حزب کمونیست برای جشن یکصدمین سالگرد تاسیس خود آماده می‌شود که ماه آینده میلادی در نقاط مختلف این کشور برپا می‌شود.

در مراسمی که پیش از پرتاب موشک برگزار شد، مقامات ، فرماندهان نظامی، و گروهی از کودکان که پرچم‌های چین را تکان می‌دادند، و سرودهای حماسی می‌خواندند، فضانوردان را بدرقه کردند.

این‌ تصاویر بصورت گستر‌ده‌ای از رسانه‌های دولتی چین پخش شد و بازتاب زیادی در این‌ کشور داشت.

چین در ایستگاه فضایی بین‌المللی مشارکت ندارد که یکی از دلایل اصلی آن مخالفت آمریکا است که نگران برنامه‌های پنهانکارانه و روابط نزدیک سازمان فضایی چین با ارتش این کشور است.

با این حال چین بصورت مستقل برنامه‌های فضایی خود را گسترش می‌دهد، و با روسیه و برخی از کشورهای جهان در این‌ زمینه همکاری‌های نزدیکی دارد.

XS
SM
MD
LG