لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۵

یک مقام وزارت نیرو: ۹۰درصد ظرفیت تولید برق نیروگاه کارون۳ احتمالا در ۱۰ روز آینده از مدار تولید خارج می‌شود


آرشیو
آرشیو

مدیر بهره‌برداری نیروگاه‌های برق‌آبی استان خوزستان می‌گوید نیروگاه کارون ۳ به حداقل تراز بهره‌برداری و تولید برق نزدیک شده و پیش‌بینی می‌کند در ۱۰ روز آینده بیش از ۹۰ درصد ظرفیت نصب‌شده نیروگاه کارون ۳ از مدار تولید برق خارج شود.

ایمان گرامی مقدم، مدیر بهره‌برداری نیروگاه‌های برق‌آبی استان خوزستان، به خبرگزاری فارس گفته است که «تولید برق نیروگاه کارون ۳ به‌طور مستقیم از خروجی آب نیروگاه کارون ۴ تاثیر می‌پذیرد» و تا دو هفته پیش، نیروگاه کارون۳ «بدون مشکل» و با حداکثر توان نصب‌شده، یعنی ۲هزار مگاوات، برق تولید می‌کرد. اما به دلیل «کاهش ذخایر آبی پشت سد» در ۱۰ روز گذشته تولید برق کاهش یافت.

به گفته آقای گرامی مقدم، «اکنون تنها چهار واحد ۱۹۰ مگاواتی جمعا به ظرفیت ۷۶۰ مگاوات از ۲هزار ظرفیت نصب‌شده این نیروگاه در مدار تولید قرار دارد.»

به گفته او، تراز آبی سد کارون۳ هفتم تیر سال گذشته ۸۳۹ بود، اما در همین تاریخ در سال جاری به ۸۰۴ رسیده، یعنی ۳۵ متر کاهش یافته است. بر همین اساس، او پیش‌بینی کرده که حدود ۱۰ روز آینده، ۹۰ درصد ظرفیت نصب‌شده نیروگاه برق‌آبی کارون ۳ از مدار خارج شود.

ورشکستگی آب در ایران، کشور را با مشکلات گسترده‌ای از جمله در تولید انرژی روبه‌رو کرده است.

پیش‌تر، فاطمه امان، تحلیلگر ارشد موسسه «خاورمیانه» در واشنگتن، به صدای آمریکا گفته بود که بحران آب در ایران بسیار جدی است و این کشور فرصت زیادی برای نجات خود از این وضعیت ندارد.

همچنین نیک‌آهنگ کوثر، روزنامه‌نگار حوزه آب نیز به صدای آمریکا گفت که «ورشکستگی آب» در ایران پیامد چهار دهه مدیریت جمهوری اسلامی است و این وضعیت می‌تواند آثار اجتماعی و حتی سیاسی و امنیتی ناگواری داشته باشد و حتی به خشونت‌های فیزیکی هم کشیده شود.

در روزهای گذشته، صدای آمریکا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت نیروگاه اتمی بوشهر به دلایلی که به جزئیات آن اشاره‌ای نشده، از روز شنبه تعطیل و برای برخی تعمیرات به طور اضطراری خاموش شده است.

XS
SM
MD
LG