لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می‌گوید در مذاکرات احیای برجام «اختلافات جدی» وجود دارد


دور ششم مذاکرات وین که هفته پیش برگزار شد
دور ششم مذاکرات وین که هفته پیش برگزار شد

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده با اشاره به وجود اختلافات جدی در برخی حوزه‌ها در گفت‌وگوهای مربوط به احیای توافق هسته‌ای برجام و مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران، گفت دور هفتم این گفت‌وگوها در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

این مقام ارشد وزارت خارجه روز پنجشنبه سوم تیر در گفت‌وگویی تلفنی با خبرنگاران گفت: «در مورد برخی گزارش‌های منتشر شده که توافق نزدیک است یا حاصل شده، باید بگویم اگر توافق‌ نهایی شده بود نیازی به دور دیگری از گفت‌وگوها نبود.»

او همچنین افزود: «در برخی حوزه‌ها - از جمله گام‌‌هایی که ایران باید در فعالیت هسته‌ای بردارد، یا تحریم‌هایی که مورد بحث است و یا ترتیب گام‌هایی که دو طرف باید بردارند - هنوز اختلافات جدی وجود دارد که [برطرف نشده است.]»

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت:‌ «تا وقتی همه چیز مورد توافق قرار نگرفته باشد،‌ توافقی حاصل نشده و تا آن زمان، ما هیچ چیز قطعی نداریم و هنوز مسائل مهمی مانده که باید حل شود. اگر هم فکر می‌کردیم توافق ممکن نیست، برای دور هفتم برنامه مذاکره نمی‌گذاشتیم. هدف ما توافق است و ما فکر می‌کنیم ممکن است. ولی من در مورد آینده و زمان‌بندی آن پیش‌بینی نمی‌کنم.»

او در پاسخ به سئوال فرهاد پولادی، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در مورد هرگونه اقدام احتمالی اسرائیل که ممکن است مذاکرات را به مخاطره بیندازد، گفت: همان گونه که ما مشورت‌هایی نزدیکی با دولت نخست وزیر نتانیاهو داشتیم، همین رویه را در مورد دولت نخست وزیر بنت در پیش گرفته‌ایم. ما تاکنون مذاکراتی با مقامات عالیرتبه داشته ایم. وزیر خارجه بلینکن با همتای اسرائیلی‌اش لاپید یکشنبه در ایتالیا دیداری خواهد داشت و مطمئنم که مساله ایران بخشی از این گفتگو خواهد بود. ما و آنها به وجود اختلاف نظر درباره این مساله اذعان داریم و از طریق مذاکره هماهنگی‌های نزدیک را در مورد هدف مشترکمان ادامه می دهیم.

این اولین دیدار وزیر خارجه دولت‌های بایدن و بنت است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در مورد احیای توافق هسته‌ای برجام در وین و تاکنون در شش دور انجام شده است.

XS
SM
MD
LG