لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

کرونا در ایران- رکورد بی سابقه مرگ ۶۸۴ نفر در یک شبانه روز؛ فرمانده سپاه: واکسن خارجی باعث «فلج سازی مردم» می‌شود


آرشیو
آرشیو

آمار مرگ و میر بیماران کرونا در ایران باز هم رقمی بی سابقه ثبت کرد. وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۳۱ مرداد اعلام کرد ۶۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و به این ترتیب آمار کل جانباختگان کرونا در ایران به ۱۰۲ هزار و ۳۸ نفر می رسد.

همچنین آمار کل مبتلایان به کرونا از ابتدای شیوع این بیماری در ایران تا روز یکشنبه به حدود ۴ میلیون و ۶۷۷ هزار نفر رسیده است. در حال حاضر ۳۵۹ شهر ایران از نظر خطر ابتلا به کرونا در وضعیت قرمز، ۵۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۳۰ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

در حالی که بسیاری معتقدند دستور رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ممنوعیت واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی، از جمله فایزر و مدرنا، از دلایل عمده کندی واکسیناسیون و بالا رفتن آمار ابتلا و مرگ در ایران است، مرگ‌های ناشی از بیماری کرونا در ایران نسبت به هفته ماقبل آن ۱۲.۵ درصد افزایش یافته است.

ادامه بحران کرونا باعث شده مراکز درمانی ایران امکان چندانی برای پذیرش بیماران جدید نداشته باشند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرهاد سلطانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به تعداد زیاد بیماران مبتلا به کرونای بستری در بیمارستان‌های خوزستان، از « نبود تخت خالی در بیمارستان‌ها» خبر داد. به گفته آقای سلطانی، «شرایط به گونه‌ای است که هیچ شهرستانی در خوزستان نمی‌تواند به شهرستان دیگری برای پذیرش بیمار کمک کند.»

این در حالی است که به گفته قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان، هفته گذشته در این استان «واکسن نداشتیم و اخیرا حدود ۳۰ هزار دز واکسن برای خوزستان ارسال شده که تنها برای مصرف یک روز کافی است.»

جلیل کوهپایه‌زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم می گوید: «بیمار بدحال زیاد است؛ اما به سختی می‌توانیم تخت خالی پیدا کنیم.»

در خبری دیگر و در حالی که ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو ابراز امیدواری کرده که «گشایش‌های جدید در عرصه واردات واکسن» ایجاد شود و واکسن های معتبر خارجی از جمله فایزر به میزان «۲۰ میلیون دز» وارد کشور شود، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران می گوید: «اجازه نمی دهیم دشمنان واکسن را در بدن مردم ما تزریق کنند چون می دانیم در استراتژی دشمن، فلج سازی مردم ایران یک هدف قطعی است.»

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، حسین سلامی روز یکشنبه گفت: «آیا کسی می تواند تضمین دهد آمریکایی ها با واکسن، مردم ما را به بیماری پیچیده، خطرناک و غیرقابل درمان دیگری مبتلا نکنند؟»

سپاه پاسداران از جمله نهادهایی است که ادعا کرده به دنبال ساخت واکسن داخلی است. سپاه واکسن خود را «نورا» نامگذاری کرده است. سلامی روز یکشنبه در مورد این واکسن گفت: «این واکسن در مرحله اول تست بالینی موفقیت‌آمیز بود و وارد فاز دوم آزمایش‌های بالینی شده‌ایم.»

فرمانده سپاه پاسداران حدود ۱۰ روز قبل از «فرماندهان سپاه‌های استانی» خواست با تشکیل «قرارگاه‌های امام رضا» «به خانه‌ها رجوع» کنند و اجازه ندهند «مردم تا حد امکان جابجا شوند.»

حسین سلامی روز پنجشنبه ۲۱ مرداد گفت: «حیات این ویروس در جابجا شدن است. اگر جابجایی صورت نگیرد، این ویروس در بدن می‌میرد و حیاتش ادامه پیدا نمی‌کند.»

فرمانده سپاه بهار سال گذشته از دستگاهی با عنوان «مستعان ۱۱۰» رونمایی کرد که به گفته او یک «پدیده علمی شگفت‌انگیز» بود و می توانست هر ویروسی را از فاصله ۱۰۰ متری در مدت پنج ثانیه «شناسایی» ‌کند.

رونمایی از این دستگاه که هرگزبه مرحله تولید نرسید بازتاب گسترده‌ای داشت و با تمسخر کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

XS
SM
MD
LG