لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

کرونا در ایران - بالا رفتن موارد ابتلا و مرگ در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله؛‌ افزایش دو و نیم برابری شمار جان‌باختگان در پیک پنجم


کارکنان آرامگاه بهشت زهرا در حال آماده کردن اجساد جان‌باختگان کرونا برای دفن - آرشیو
کارکنان آرامگاه بهشت زهرا در حال آماده کردن اجساد جان‌باختگان کرونا برای دفن - آرشیو

در ایران بیش از پانصد نفر در یک شبانه روز گذشته جان خود را از دست دادند و بالای ۲۴ هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شدند.

ستاد مقابله با کرونا می‌گوید مرگ و میر ناشی از کرونا در افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله رو به افزایش است.

معاون ستاد مقابله با کرونای تهران می‌گوید در حالی که روند مرگ‌ و میر ناشی از کرونا در گروه‌های سنی بالا کاهش نشان می‌دهد، این روند در گروه‌های سنی پایین‌تر به دلیل تزریق نکردن واکسن بیشتر شده است.

نادر توکلی روز شنبه گفت در حال حاضر مرگ و میر در افراد مسن و طیف‌های‌ سنی بالا، تا ۵۰ درصد کاهش یافته، اما در میان افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله به دو برابر رسیده است.

به گفته آقای توکلی، تهران هم‌چنان در نقطه اوج بیماری است و آمار روزانه بستری مبتلایان به کووید۱۹ کماکان بیش از دو هزار تن و پذیرش بیماران سرپایی حدود ۲۰ هزار نفر در روز است.

در هفته‌های اخیر تصاویری از بستری بیماران بر کف راهروها و فضای سبز بیمارستان‌ها و حتی خودروهای شخصی همراهان بیماران در پارکینگ مراکز درمانی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹، به خبرگزاری ایلنا گفت در حال حاضر همه ‌مراکز درمان کشور پر از بیمار کرونایی است و این درحالی است که هنوز برخی از استان‌ها به پیک نرسیده‌اند.

در حال حاضر بیش از ۷۶۰۰ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های سراسر ایران نگهداری می شوند.

تداوم ابتلای روزانه ده‌ها هزار تن به کووید۱۹ در ایران پزشکان و پرستاران را زیر فشار گذاشته و سبب کمبود دارو و تجهیزات پزشکی برای نگهداری و مراقبت از مبتلایان شده است.

رئیس بیمارستان امام خمینی تهران می‌گوید در هفته‌‌های اخیر امکان پذیرش و بستری شدن بیماران جدید در این بیمارستان تنها در صورت ترخیص یا فوت بیماران بستری ‌شده امکان‌پذیر بوده است.

در همین حال مدیرعامل آرامستان بهشت زهرای تهران نیز از افزایش دو و نیم برابری آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در جریان پیک پنجم خبر داد.

سعید خال به خبرگزاری ایسنا گفت، از آغاز همه گیری کرونا در ایران ۴۰ درصد قربانیان این بیماری در گورستان بهشت زهرا به خاک سپرده شده‌اند.

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت مرگ ۵۴۴ مبتلای دیگر در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر شنبه، شمار قربانیان کرونا در ایران را به بیش از ۱۰۱ هزار نفر رساند.

هرچند منابع مستقل شمار واقعی مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران را به مراتب بیشتر از آمار رسمی قلمداد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG