لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

نماینده مجلس از «دست خونین وزیر کشور» در سرکوب معترضان در آبان ۹۸ گفت؛ معاون رحمانی فضلی از او شکایت کرد


عکسی از اعتراضات آبان ۹۸ در تهران.
عکسی از اعتراضات آبان ۹۸ در تهران.

پس از اظهارات جنجالی احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، در رابطه با اعتراضات آبان ۹۸ در صحن علنی مجلس،‌ محمدجواد کولیوند معاون پارلمانی وزیر کشور از تنظیم شکایت علیه این نماینده مجلس خبر داد.

طی روزهای گذشته نماینده تبریز با اشاره به اعتراضات آبان ۹۸، گفته بود «دست وزیر کشور به خون مردم آلوده است». پس از این سخنان، روز پنجشنبه ۱۹ فرودین ماه معاون پارلمانی وزیر کشور با رد اظهارات این نماینده معترضان آبان ٩٨ را «اراذل و اوباش» خواند.

این مقام وزارت کشور که می‌گوید نماینده تبریز با «نشر اکاذیب، رحمانی فضلی را مورد هتک حرمت قرار داده،‌ اعلام کرده است «نمی تواند هتک حرمت‌ها و تشویش اذهان عمومی که این نماینده در حال انجام آن است را ملاحظه و بی تفاوت باشد و به منظور صیانت از واقعیت‌ها، پیگرد قانونی نماینده مورد نظر، قطعاً دنبال خواهد شد.»

احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو روز چهارشنبه هجدم فرودین ماه در صحن علنی مجلس، با اشاره به اعتراضات آبان ۹۸، ضمن درخواست استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور گفت او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.

اعتراضات سال ۹۸ از روز جمعه ۲۴ آبان ماه با انتشار خبر ناگهانی افزایش قیمت بنزین آزاد، در شهرهای مختلف ایران آغاز شد و با سرکوب شدید و شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به معترضان اعتراضات رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و شعارهای معترضان متوجه مقامات ارشد جمهوری اسلامی شد. سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته شدگان این اعتراضات را ۳۰۴ نفر اعلام کرد و گزارش داد که طبق شواهد به دست آمده دست کم ۲۳ کودک در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی کشته‌ شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته شدگان این اعتراضات را ۳۰۴ نفر اعلام کرد و گزارش داد که طبق شواهد به دست آمده دست کم ۲۳ کودک در جریان اعتراضات سراسری در آبان ۹۸ توسط نیروهای امنیتی کشته‌ شده‌اند.

همچنین تنها یک روز پس از آغاز اعتراضات آبان ۱۳۹۸ در ایران، مقام‌های دولت ایالات متحده، کارشناسان و اعضای کنگره نسبت به این اعتراضات واکنش نشان دادند و از مردم ایران حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG