لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

مشورت در سطوح بالاتر در مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران؛ عراقچی می‌گوید پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است


عباس عراقچی، معاون محمدجواد ظریف، سرپرستی هیات ایرانی در وین را بر عهده دارد
عباس عراقچی، معاون محمدجواد ظریف، سرپرستی هیات ایرانی در وین را بر عهده دارد

نمایندگان حاضر در گفت‌و‌گوهای غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین پس از دو هفته مذاکرات بی‌وقفه، برای مشورت به کشورهای خود بازمی‌گردند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که سرپرستی هیات مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران در وین را بر عهده دارد، روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت گفت که «پیشرفت‌های خوبی» حاصل شده، اما هنوز مواردی عمده باقیمانده است. آقای عراقچی می‌گوید بر سر برخی موارد توافق به دست آمده و روی متن‌ها نگارش خوبی شده است.

کمیسیون مشترک از دو هفته پیش جلسات دوجانبه و چندجانبه‌ای را در سطوح مختلف به طور فشرده آغاز کرد.

نماینده ایران می‌گوید که هنوز چند موضوع کلیدی باقی مانده که نیاز به بررسی بیشتر و تصمیم‌گیری در کشورهای مذاکره‌کننده دارد. او به جزئیات اشاره نکرد.

اما حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت در جلسه کابینه در پاسخ به منتقدان مذاکرات هسته‌‌ای گفت که تصمیم‌گیری‌ها با آگاهی کامل علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، بوده است.

روحانی گفت، همزمان با پیشرفت مراحل مذاکرات وین او در جلسات سران سه قوه با آیت الله خامنه ای آنها را در جریان مذاکرات می‌گذاشته و اکنون تمام دستورات کتبی خامنه ای راجع به برجام، مرحله به مرحله، وجود دارد.

رئیس جمهوری ایران برای نمونه گفت که چند هفته پیش، دستوری راجع به وین داده شد که او آن را ابلاغ کرد.

روز چهارشنبه میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در وین، گفته بود خبرهای مهمی از وین شنیده خواهد شد. مقامات آمریکا جزئیات جدیدی از توافقات احتمالی با ایران اعلام نکرده‌اند.

ایران پیشتر با آژانس توافق کرده بود تا نتیجه مذاکرات، توسعه برنامه هسته‌ای خود را سه ماه تعلیق کند که این تاریخ در جمعه ۲۱ ماه مه به پایان می‌رسد اما به نظر می‌رسد این تاریخ چندان مایه نگرانی مذاکره‌کنندگان نیست.

XS
SM
MD
LG